Teberek kültürü
Teberek culture
- Tez No: 405441
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tez çalışması, Tunceli/Ovacık-Arslandoğmuş köyünde yaşayan insanların inanışları ve bu inanışlara bağlı dini ritüelleri, kutsal mekan olarak gördükleri Ziyaretgahlarını ve tabiat kültlerini inceleyen kısa belgesel film ve ona bağlı bit tez raporundan oluşmaktadır. Konu, yöre halkıyla yapılan röportajlar ile ele alınmıştır. Doğaya olan inanç ve bölge halkının dini ritüelleri ile ilgili kuramsal metinlerin yok denecek kadar az, konuyu aktaran görsel herhangi bir çalışmanın ise olmadığı göz önünde tutulduğunda, bu çalışmanın önemli bir kaynak olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is the belief of the people living in Tunceli/Ovacık-Arslandoğmuş villages and religious rituals related to these beliefs, short documentaries examining the pilgrimage and nature cult they see as sacred space of the film and is composed of affiliated bit thesis report. The issue is dealt with in interviews with the locals. Least of faith and people of the region to nature almost no theoretical texts on religious rituals, if the issue of the transfer of visual consider that there is any work, will contribute to other disciplines of the documentary and culture to be transmitted is considered.