Sadece otistik çocuğu olan annelerin kaygı ve depresyon düzeyi ile sağlıklı kardeş / kardeşlere sahip ve otistik çocuğu olan annelerin kaygı ve depresyon oranlarının karşılaştırılması
Comparison of the ratio on the levels and depression between mothers who have only autistic children versus an autistic child and a healthy at leastone other child
- Tez No: 405442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada ''sadece otistik çocuğu olan annelerin kaygı ve depresyon düzeyi ile sağlıklı kardeş/kardeşlere sahip otistik çocuğu olan annelerin kaygı ve depresyon düzeyi açısından karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Beck Depresyon Envanteri (BDE) (Bkz. Ek-1), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HADÖ) (Bkz. Ek-2) ve Sosyodemografik Bilgi Formu (SBF) (Bkz. Ek-3) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul/kağıthane'de rastgele yöntemle seçilen özel eğitim kurumlarında eğitime devam eden ,3-16 yaş aralığında bulunan, sadece otistik çocuğa sahip 40 anne ile,sağlıklı kardeş/kardeşleri olan otistik çocuğa sahip 40 anne oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre; Sadece otistik tanısı almış çocuğu olan bireylerin orta düzeyde depresif belirtilere vemajör (ağır) anksiyeteye sahip olduğu görülmüştür. Sağlıklı kardeş(leri) olan otistik çocuğa sahip olan bireylerin hafif düzeyde depresif belirtilere ve minör (orta) anksiyeteye sahip olduğu görülmüştür. Araştırma, daha ileri araştırmaların yapılmasına ışık tutabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the rate of depression and anxiety levels of mothers who have only an autistic child and who have an autistic child that has healthy sibling (s). In this research ; Beck Depression Inventory (BDI) (see annex I), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM¬A) (see annex II) and Sociodemographic Information Questionnaire (see annex III) are used as data collection instruments. Sample of the study consists of forty mothers who have only an autistic child and forty mothers who have an autistic child that has healthy sibling(s). The children are between the age ranges of 3-16 years, continuing education in special educational institutions, selected randomly in Kagıthane/Istanbul. According to the results ; It is observed that while mothers that have only child who is diagnosed as autistic have moderate depressive symptoms and major (serious) anxiety, mothers that have an autistic child who has healthy sibling (s) have mild depressive symptoms and minor (middle) anxiety. The research might shed light on further investigations.