Lise sonda okumakta olan öğrencilerde bir işte çalışıp çalışmamanın tükenmişlik sendromuna ve okul başarısına etkisi
The effect of the working status on burnout syndrome and academic performance in twelveth grade students
- Tez No: 405449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı; İstanbul ilindeki Bayrampaşa ilçesinde ikamet eden lise son sınıfta okuyan ergenlerin tükenmişlik düzeylerini inceleyerek herhangi bir ite çalışmanın olumsuz yönlerini ortaya çıkarmaktır. Ek olarak, araştırmada ergenlerin cinsiyetinin, yılsonu not ortalamasının, okula devamsızlık sürelerinin, anne ve babaların eğitin düzeylinin tükenmişlik üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Bayrampaşa ilçesinde İkamet herhangi bir işte çalışan be herhangi bir işte çalışmayan öğrenciler alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Maslach'ın Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; herhangi bir işte çalışmakta olan öğrencilerin herhangi bir işte çalışmamakta olan öğrencilere oranla tükenmişlik düzeylerinin daha yüksek olduğu, herhangi bir işte çalışmamakta olan öğrencilerin herhangi bir işte çalışmakta olan öğrencilere oranla yetkinlik düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan anne ve babaların eğitim düzeyi, ebeveynin çalışma durumu, gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, to reveal the negative effects of working at a job by assessing burnout level of the last year high school students living in Bayrampaşa in İstanbul. In addition, the effects of these adolescents genders, the averages of their Marks at the end of the year, absenteesism periods at school and educational level of their parents on burnout are also investigated. Only the students living in Bayrampaşa who are working at any job or not are included in this study. Maslach Burnout Inventory ( MBI ) is used as measurement. And also, Individual Knowledge Form ( IKF ) is prepared by the researcher in order to determine the socio-demographical status of the participants. The socio-demographical features show that burnout levels of the students who are working at a job are higher than those of the students who aren't working, and self-efficacy levels of the students who aren't working are higher than those of the students who are working at a job. No significant results are obtained according to the socio-demographical features of the parents, such as educational level of them or their occupations. At discussion part at the end of the study various advice are given to the researchers , Psychological Counselors and families in the light of the datas obtained in the research.