Yatağa bağımlı olan hastalara bakım veren kişilerin depresyon düzeyi, bakım yükü ve bakım yükünü etkileyen faktörler
The factors that affect depression levels and burden of caregivers of the bedridden patients
- Tez No: 405450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatağa bağımlı olan hasta yakınlarının depresyon düzeyleri, bakım yükleri ve bakım yüklerini etkileyen faktörlerin kişiler üzerinde nekadar etki ettiğinin araştırılması açısından önem arz etmektedir. Ek olarak, bakım veren kişinin cinsiyeti, bakım yükü ile depresyon düzeyi, bakım veren kişilerin eğitim durumu, medeni hali gibi faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul Anadolu yakasında yaşamakta olan 100 yatağa bağımlı hasta ile hastaya bakım vereni alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Beck Depresyon Ölçeği, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği, Rivermead Mobilite İndeksi kullanılmıştır. Aynı zamanda hastaların ve yakınlarının sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kadınların erkeklere oranla, boşanmış/dul bireylerin diğer bireylere oranla, çalışmayan bireylerin diğer bireylere oranla depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bireylerin bakım yükü ölçeğinden aldıkları puan arttıkça bireylerin depresyon ölçeğinden aldıkları puan da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is important for investigation of depression levels of relatives of bedridden patients, their care burden and to what extent the factors affecting the care burden affect the individuals. In addition, factors such as gender, care burden, depression level, education status and marital status of the person providing the care were investigated. 100 bedridden patients and caregivers providing care to the patient who live in the Anatolian (Asian) side of İstanbul were included in the research. Beck Depression Scale, Zarit Caregiver Burden Scale, Rivermead Mobility Index were utilized as data collection tools. At the same time a Personal Information Form was created by researchers to determine the socio-demographic characteristics of patients and their relatives. When socio-demographic characteristics of the study is examined ; women compared to men, divorced/widowed individuals compared to other individuals, employed people compared to unemployed people were found to have higher levels of depression. As the score received by individuals from the care burden increases the score they receive from the depression also increases.