Türkiye'de altın piyasasına etki eden temel faktörler ve analizi
Basic factors affecting Turkey gold market and analysis
  1. Tez No: 405448
  2. Yazar: ÇİĞDEM KOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de altın piyasasına etki eden temel ulusal ekonomik faktörler ampirik açıdan test edilmiştir. Bağımlı değişken olarak ağırlıklı ortalama altın fiyatları ve bağımsız değişkenler olarak sepet döviz kuru, BİST 100 endeksi, mevduat faiz oranı ile enflasyon oranı kullanılmıştır. Bu değişkenlere ilişkin veriler, Ocak 1999 - Aralık 2014 yılları arasında aylık bazda ele alınmıştır. Analizde, e-views paket programından faydalanılarak çoklu regresyon modeli uygulanmıştır. Analizin sonucunda, BİST 100 endeks değerleri dışında diğer bütün bağımsız değişkenlerin altın piyasası fiyatlarına etkisi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic national factors effecting the gold market in Turkey were tested in terms of empiric. Weighted avarage gold prices were used as a dependent variable; whereas basket exchange rate, BİST 100 index, deposit interest rate anda inflation rate were used as an independent variable. The datas related to these variables were dealed on a monthly basis, between the years of January 1999- December 2014. Taking the advantage of the e-views package program, multiple regression model was performed in the analysis. In the final result of the analysis, the impacts of all independent variables but BİST 100 index values, on gold market prices were found to be significant.