Stochastic mortality using non - life methods
Hayat dışı yöntemler ile stokastik ölümlülük oranı
- Tez No: 405505
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Uzun yaşama riski ve ölümlülük riski uzun yıllardır ele alınmasına karşın son dönemde bu alanda yapılan incelemeler ve araştırmalarda artış görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi riski ele alış biçimlerinde gerçekleşen gerek teorik ve gerekse uygulama yenilikleri neticesinde varlık yükümlülüklerin daha detaylı ele alınması yatmaktadır. Uzun dönemde etki eden bir risk olmasına karşın, etkisi büyük olmaktadır. Bu riski önemli kılan en önemli unsur etki alanının sigorta şirketleri ile sınırlı kalmamasıdır. Sigorta şirketlerinin varlık, yükümlülük dengeleri, hükümetlerin sağlık harcamaları ve emeklilik harcamaları, emeklilik şirketlerinin yükümlülük dengesi, finansal piyasalardaki hisse senet fiyatları sıcak para akışı gibi geniş bir etki alanına sahiptir. Buna gıda, su, çevre kirliliği gibi çevresel etkenlerde eklenebilir. Bu sebeplerden ötürü yaşama olasılıklarının modellenmesi oldukça önemli bir hal almaktadır. Bu çalışmada literatürde sıklıkla incelenen ve kullanılan stokastik ölüm oranı modelleri incelenmiş ve açıklanmıştır. Literatürde yer alan çalışmaların genelinde model incelemeleri bir ülke üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 20 ülke için ilgili ülkeye en uygun stokastik model belirlenmiştir. Çalışma, bu genişlikte yapılan ilk çalışma olma özelliğini içermektedir. Ölüm oranını modellemek için temelini hayat dışı sigortalar matematiğinde IBNR hesaplamalarının oluşturduğu yeni bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yaklaşımdan Birleşik Krallık için elde edilen sonuçlar literatürdeki birçok karşılaştırmada kullanılan Lee ve Carter modeli ve Renshaw ve Haberman modeli ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta yeni geliştirilen yaklaşımın sonuçlarının Lee ve Carter'ın modelinden ve Renshaw ve Haberman'ın modelinden daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although longevity and mortality risks have been studied for a long time, there has been a remarkable increase in the number and scope of these studies due to recent theoretical and practical developments. Such developments paved the way for a more detailed analysis of the asset-liability balance of life insurance and pension companies. The impact of these risks is huge albeit long-term. In addition to life insurance and pension companies, governments are also considerably affected through health expenditures and pension payments. Further, environmental impact on food and water supplies and pollution should also be considered as well as financial ramifications. Hence, the accurate modelling and forecasting of longevity and mortality risks has become more important than ever as the accelerating population increase is taking its toll on mankind both financially and environmentally. This thesis focuses on the most widely used stochastic mortality models. The results pertaining to historical death probability, force of mortality, life expectancy, and rectangularization behavior are analysed in detail. These models are applied to the data from 20 different countries. In terms of the variety of stochastic mortality models and the number of different countries, this study is singled out as the most extensive study to date. The main contribution of this thesis is the introduction of a new approach to model mortality. This approach is based on IBNR calculations in non-life insurance. The comparison of this approach with two extensively used models in practice, namely Lee and Carter and Renshaw and Haberman models, shows that the new approach outperforms the aforementioned models with UK data.