Pricing pension buy-outs
Emeklilik buy-out ürünlerinin fiyatlandırılması
- Tez No: 444640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ŞAHİN, DOÇ. DR. YELİZ YOLCU OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Faydası belirli emeklilik planlarının yükümlülükleri; beklenen yaşam süresinin artması, düşük faiz oranları, Solvency II gibi pek çok faktör nedeniyle son yıllarda önemli düzeyde artış göstermiştir. Emeklilik planlarında meydana gelen fon açıklarının kapatılabilmesi için çeşitli risk yönetim teknikleri uygulanmaktadır. Yükümlülükle bağlantılı yatırım varlıklarının kullanılması, ömür boyu devam eden annüite ödemeleri yerine toplu ve tek seferde yapılan ödemeler ya da emeklilik planlarına yeni üyelerin alınmaması sözü edilen risk yönetim tekniklerine örnek verilebilir. Bu yöntemler emeklilik planındaki riskleri ortadan kaldırmamakta, belirli bir seviyede tutmaktadır. Pension Bulk Annüite Piyasası, yükümlülüklerini karşılamakta zorlanan emeklilik planlarına pension buy-in ve pension buy-out ürünleri ile alternatif bir çözüm önerisi sunmaktadır. Buy-in ve buy-out sözleşmeleri aktüeryal ve finansal riskleri aynı anda ortadan kaldırmaktadır. Emeklilik planı yöneticileri; yatırım ve uzun ömürlülük riskleri de dahil olmak üzere emeklilik planındaki tüm riskleri, bu sözleşmeleri düzenleyen sigortacıya bir risk primi karşılığında devredebilmektedir. İki sözleşme arasındaki temel farklılık ise buy-in sözleşmesindeki temerrüt riskinden kaynaklanmaktadır \citep{lin2013}. Pension buy-in ve buy-out sözleşmelerinin çalışma prensibi ve Pension Bulk Annüite Piyasası ile ilgili çeşitli çalışmalar olsa da, bu sözleşmelerin nasıl fiyatlandırıldıkları hakkında çok fazla basılmış çalışma bulunmamaktadır. Bu tezin amacı, pension buy-out sözleşmesi için genel bir fiyatlandırma modeli oluşturmak ve böylece Pension Bulk Annüite Piyasası'nın gelişmesine katkı sağlamaktır. Bu amaçla ilk olarak finansal ve aktüeryal piyasaların bağımsız olduğu varsayımı altında bir fiyatlandırma modeli önerilmiştir. Bu modelde stokastik ölümlülük modeli ve sabit faiz varsayımı yapılmıştır. Solvency II, faiz ve ölümlülük risklerinin bağımlı olduğu varsayımı altında ve stokastik modellere bağlı olarak değerlendirme yapılmasını önermektedir. Bu nedenle, bu tezde ayrıca bağımlılık varsayımı altında bir fiyatlandırma modeli önerilmiştir. Bu modelde sürekli-stokastik model varsayımlarına yer verilmiştir. Tezin birinci bölümünde; çalışmanın amacı, aşamaları ve her bir bölümün kısa özeti verilmiştir. İkinci bölümde; pension buy-in ve buy-out sözleşmeleri anlatılmış, sözleşmelerin temel dinamikleri ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca Pension Bulk Annüite Piyasası ve bu piyasanın gelişimi değerlendirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, buy-out ürünlerinin fiyatlandırılmasında kullanılan model ve teknikler anlatılmıştır. İlk olarak ölçüm değiştirme tekniği anlatılmıştır. Bu yöntem, bağımlılık varsayımı altında geliştirilen modelde daha basit bir ifade elde edilmesine olanak tanımıştır. Daha sonra, Vasicek ve Cox-Ingersoll-Ross (CIR) faiz oranı modelleri anlatılmıştır. Ayrıca ölümlülük modellemesinde kullanılan Ornstein-Uhlenbeck (OU) ve Lee-Carter (LC) modelleri de bu bölümde anlatılmıştır. Klasik LC modelin yanı sıra, LC modelin sürekli zamana uygun biçimde uyarlanmış bir versiyonuna da yer verilmiştir. Finans ve aktüerya literatüründe yaygın olarak kullanılan Wang dönüşümü de anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, finansal ve aktüeryal piyasaların bağımsız olduğu varsayımı altında geliştirilen buy-out fiyatlandırma modeli anlatılmıştır. Bu model iki temel bileşene dayanmaktadır: yatırım risk primi ve uzun ömürlülük risk primi. Yatırım risk primi; buy-out sözleşmesini satan sigorta şirketine, varlıklarda meydana gelen beklenmedik değişiklikler karşısında koruma sağlamaktadır. Bu riskin fiyatlandırılmasında, opsiyon fiyatlandırma yaklaşımlarından faydalanılmıştır. Uzun ömürlülük risk primi ise sigortalıların beklenenden uzun yaşaması durumunda, sigortacının karşı karşıya kalacağı kayıpları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu risk primi, Wang dönüşümü yardımı ile bulunmuştur. Her iki risk priminin nasıl hesaplandığı örneklerle anlatılmış, duyarlılık analizlerine yer verilmiştir. Buy-out sözleşmesinin primi, bu iki risk priminin toplamı olarak ifade edilmiştir. Tezin beşinci bölümünde, faiz ve ölümlülük risklerinin bağımlı olduğu varsayımı altında bir fiyatlandırma modeli geliştirilmiştir. Bu bölümde yapılan fiyatlandırmada, faiz ve ölümlülük riskleri için sürekli-stokastik modeller kullanılmıştır. \citet{JalenandMamon2009} tarafından önerilen yaklaşımın kullanılması ile fiyatlandırma eşitliği için daha sade bir ifade elde edilebilmiştir. Üçüncü bölümde anlatılan yöntemler yardımı ile modelin nasıl uygulanacağı örneklerle anlatılmıştır. Analizlerde Monte Carlo (MC) benzetim tekniklerinden faydalanılmıştır. Farklı benzetim sayıları için elde edilen fiyatlara ilişkin güven aralıkları da hesaplanmıştır. Çalışmanın son bölümünde geliştirilen modeller ile ilgili genel bir değerlendirmeye yer verilmiş ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pension buy-out is a special de-risking instrument which allows to hedge pension risks holistically in exchange for an upfront premium. The aim of this thesis is to enhance a general pricing model for pension buy-out deals. The starting point of this thesis is to understand the basic properties of the buy-out deal. We review the Pension Bulk Annuity Market and focus on the main factors which affect the buy-out price. We suggest a pricing model under the independence assumption between financial and insurance markets. The model is based on two main components: investment and longevity risks. We provide a contingent claim framework to price investment risk. Investment risk premium is calculated like funding guarantee options. Longevity risk premium is calibrated depending on the longevity-risk security market with the Wang transform. A sensitivity analysis for the investment and longevity risk premiums is also provided. While we examine the impact of different asset strategies and pension valuation rate on the pricing of investment risk, we evaluate the impact of market price of risk on the pricing of longevity risk. Moreover, we calculate the corresponding confidence intervals for the investment risk premium. The overall price of the pension buy-out deal is obtained as the sum of investment and longevity risk premiums. We also develop a pricing mechanism under the dependence assumption between interest and mortality rates risks in a continuous time framework. The change of measure technique is applied to derive the valuation expressions in a more simple structure. Furthermore, we present how to implement the suggested framework by using various stochastic models to show the dynamics of short rates and mortality rates. While we employ a non-mean reverting specification of the Ornstein-Uhlenbeck (OU) process and Lee-Carter (LC) for mortality forecasting, we use Vasicek and Cox-Ingersoll-Ross (CIR) models for the short rate dynamics. We provide numerical results under various scenarios by using Monte Carlo (MC) simulation method. Furthermore, we add the associated confidence intervals for the obtained buy-out prices based on the number of iterations. We compare and discuss our findings with similar results in the literature.