Fâtımî - Haçlı ilişkileri: 1098 - 1171
The relations between Fatimids and Crusades
  1. Tez No: 405674
  2. Yazar: SERKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YAZILITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
1095 yılında Clermont Konsili'nde yapılan çağrıyla başlayan Haçlı Seferlerinin orduları, Kudüs'ü Kurtarmak sloganıyla doğuya hareket etmişler; İznik'i zapt edip Eskişehir Savaşı'nda Türkleri yendikten sonra Antakya önlerine ulaşmışlardır. Haçlılar, Antakya önlerinde yaşanan kıtlık dolayısıyla acı çekerlerken Fâtımî elçileri gelerek Selçuklulara karşı ittifak teklif etmişlerdir. Fakat bu şekilde dostane başlayan ilişkiler, Haçlıların hedefinin, Kudüs olduğunun anlaşılmasıyla bozulmuş ve yerini mücadele safhasına bırakmıştır. Kudüs'ün zaptı sonrası yaşanan Askalân Savaşı, taraflar arasındaki ilk büyük savaştır. Bu savaşı müteakip başlayan mücadeleler, Fâtımî Devleti'nin sükûtuna kadar devam etmiştir. Haçlıların başarılı olmasında Fâtımîlerin dâhili olayları, Haçlıların elini güçlendirmiş ve bu durumda sahil şehirlerine gereken önem verilememiştir. Devlete gerçek manada hâkim olan vezirler arasındaki mücadele ve devletteki bu istikrarsızlık, Suriye'deki son Fâtımî şehri olan Askalân'ın 1153'te zaptıyla sonuçlanmış ve bu tarihten sonra Zengîler ve Haçlılar arasında Mısır'ın ele geçirilmesi için başlayan mücadele, devletin sonunu getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1095, the armies of the Crusades, which began with the summon conducted in the Council of Clermont, moved eastward with the slogan to save Jerusalem; reached the Antioch front after defeating the Turks in the Battle of Eskişehir by capturing İznik. While the Crusaders were suffering because of famine experienced in front of Antioch, the Fâtimid envoys came and offered alliance against the Seljuks. Yet, the relations starting in a friendly manner in that way deteriorated as it became clear that the aim of the Crusaders was Jerusalem and was replaced by the struggle phase. The Battle of Ascalon experienced following the capture of Jerusalem is the first major battle between the sides. The struggles which began following the battle continued up to the downfall of the Fâtimid State. In the success of the Crusaders the interior events of the Fâtimid strengthened the hands of the Crusaders and in this case the coastal cities were not given the required importance. The struggle among the viziers who had a command of the state in a real sense and the instability in the state resulted in the capture of Ascalon, which was the last Fâtimid city in Syria, in 1153; and after this date, the struggle which began for the capture of Egypt between Zengis and Crusaders brought the end of the state.