Sosyal devletten çalışma refahına geçişte güven kavramı: Özel sigortalar
The term of trust from social state to work welfare state: The case of private insurance
  1. Tez No: 405780
  2. Yazar: FUNDA ŞERBET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Sosyoloji, İşletme, Insurance, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
1980'ler ekonomide, toplumsal yapıda ve politik alanda radikal değişimlere sahne olmuştur. Bütün ülkeler Keynesyen politikaların krizi ve yeni liberal politikaların olumsuz etkileriyle yüzleşmiştir. Bu değişimlerden en çok yeni orta sınıflar etkilenmiştir. Çünkü yeni orta sınıflar sahip oldukları refahlarını ve toplumsal konumlarını kaybetmekten korkarlar. Sosyal güvenlik reformları ve politikaları bu sınıfa güven vermemektedir. Çünkü yeni reformlar ve gelişmeler özel sektörü destekleyici şekilde oluşturulmaktadır. Her geçen gün sosyal devletin kurumları ve uygulamaları yeni liberal politikalar tarafından aşındırılmaktadır. Sonuç olarak özel sektör diğer bütün kapitalist uygulamalarda olduğu gibi insanların endişe ve risk algılarını bir pazar aracı olarak kullanmaktadır. Türkiye'de son zamanlarda, özel sigortacılığı yaygınlaştırmaya yönelik politikalar geliştirilmektedir. Bilhassa da Bireysel Emeklilik Sigortacılığı'nı güçlendirme çalışmaları bunlardan en dikkat çekenidir. Bu amaçla devletin, 01.01.2013 yılında uygulamaya koyduğu, sisteme katılımı arttırmaya yönelik olan %25 teşvik, düşündürücüdür. Devlet ve bankalar işbirliğinde güçlendirilmek istenen bu sistem için hedef kitle 'orta sınıflardır.' Çünkü, üst ve alt kademe arasında konumlanan orta sınıf bireyler, üst sınıfsal yaşam refahına kavuşmak isterler. Bu sebeple bir kriz durumunda alt sınıfa yaklaşma kaygıları kaybedecekleri şeyleri onlar için daha anlamlı ve önemli hale getirir. Bu sınıflar tüketim alışkanlıklarının ve var olan yaşam standartlarının bozulmasını istememektedir. Durum böyle olunca da, sosyal devlet unsurlarının zayıflatıldığı, özel güvencelere böylesi teşvikin yapıldığı bir yapılanmanın merkezinde, yalnızlaşan birey ve onun kendisi için geliştirdiği güven mekanizmaları kalır.
Özet (Çeviri)
The Era of 1980, This era include in radical changes and transformation in social structure, economy, politics. All of the Countries faces the crisis of Keynesian policies and negative effects of neoliberal policies. This policy more effect the new middle class. Because the new middle class afraid from losing of welfare and social status. The new social state policy and social security reform are not credible. Because new social reforms encourage private sectors. Days of days social state institutions limited by Neoliberal policies. Consequently; Private sectors -Like that all other capitalist praxis- uses individuals anxieties and perceptions of risks . In recent times in Turkey, policies to promote private insurance are being developed. In particular, the attempt at empowering Individual Pension Insurance is the most prominent. The %25 incentive introduced by the government in 01.01.2013 in order to increase participation is intriguing.“The middle classes”are targeted to support the system with the cooperation of government and banks. As middle class individuals stand between the upper and lower strata of society, they want the welfare of the upper classes. Therefore, in a period of crisis their fear of degrading into a lower class make things they would lose appear more significant to them. Middle classes don't want their consumption habits and existing living standard to be disrupted. When this is the case, among the weakened welfare state institutions and such promoted private insurances, the isolated individual is left with the trust mechanisms developed solely by one's own means.