Düzenli hemodializ hastalarında lipid, apolipoprotein değerleri ve lipid peroksidasyonu
Lipid, apolipoprotein levels and lipid peroxidation in regular hemodialysis patients
  1. Tez No: 40579
  2. Yazar: KAZIM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET DÜZENLÎ HEMODÎAL1Z HASTALARINDA LtPÎD,APOLîPOPROTEÎN DEŞERLER î ve LÎPID PEROKSÎDASYONU Bu çalışma Temmuz 1992-Temmuz 1995 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Biyokimya Anabilim Dalında gerçekleştirildi. KRY bulunan ve çeşitli sürelerden beri düzenli olarak hemodialize giren 18'i kadın, 20'si erkek toplam 38 hasta ve 18 sağlıklı kişide çeşitli lipid parametreleri KVH riskini göstermesi açısından ölçüldü. Hasta grubumuzun ortalama serum BUN değerleri 119.5± 11.3 mg/dl, kreatinin değerleri 11.3±3.1 mg/dl idi. Plazma total kolesterol düzeyi KBY'li hastalarda anlamh olarak yüksek bulundu.(p0.05) Hastaların serum Apo Al düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük ölçüldü(p0.05). Apo Al/Apo B oranı da değişrnemişti.(p>0.05) Eritrosit ve plazma lipid peroksidasyon düzeyleri KBY'li hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY LîPîD.APOLîPOPROTEîN LEVELS AND LÎPîD PEROX1DATÎON î N RESUL AR HEMODÎfiLYSIS PftTlENTS This study was performed in the Department of Biochemistry in Erciyes University Medical School beetween the period of July 92-May 95. Lipid levels were determined in 38 patients on regular hemodialysis with chronic renal failer and in 18 healty control cases. in patient group mean plasma creatinin value was 11.3±3. l mg di and mean BUN value was 119.5±11.3mg/dl.