Glukoz toleransı ile mikroalbuminuri düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 40580
  2. Yazar: LALE UÇAKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK TÜRKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
.41 7. ÖZET Bu çalışmamızda, glukoz toleransı ile mikroalbuminuri arasındaki ilişkiyi araştırmak için, diabet şüphesi ile oral glukoz tolerans testi istenen 70 olguda, sabah ilk idrarında mikroalbuminuri, kanda HbA-jC ve fruktozamin düzeylerini tayin ettik. Oral glukoz tolerans testi için olgulara 75 gr. glukoz vererek, 1/2,1,2 ve 3. saatlerde kan şekeri düzeylerini ölçtük. Sonuçlarını Dünya Sağlık Örgütü'nün kriterlerine göre değerlendirdik. Oral glukoz tolerans testi sonucu normal olan 40 olguda ortalama mikroalbuminuri düzeyi 0,76±0,39 (mg/dl), HbA-|c4,02±0,32 (%), Fruktozamin 186,7±18,9 (umol/L) olarak saptandı. Glukoz toleransının bozulduğu belirlenen 10 olgunun ortalama mikroalbuminuri düzeyi 1,54±0,77 (mg/dl), HbA-,c 5,27±0,53 (%) fruktozamin 223,8±28,4 (umol/L) ve oral glukoz tolerans testi sonucu diabetik olan 20 olgunun ortalama mikroalbuminuri düzeyi 2,33±1,006 (mg/dl), HbA^ 6,23±0,57 (%) fruktozamin 233,6±32,8 (umol/L) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
.43 8. SUMMARY In this survey, in order to search the relationship between the tolerance of glucose and microalbuminuria, we analyzed microalbuminuria levels in the first urine sample in the morning, HbA-|C and fructosamine levels in 70 cases whom wanted OGTT. For OGTT, we analized the glucose levels at the 1/2th 1st, 2nd and 3rd hours after giving the cases 75 gr glucose. We evaluated the results according to the criteria of World Health Organization. In 40 cases whose OGTT results were normal, we found microalbuminuria level 0.76±0.39 mg/dl, HbA-iC level 4.02+0.32% and fructosamine level 186.7±18.9 pmol/L In 10 cases whose OGTT results were impared, we found the mean microalbuminuria level 1.54±0.77 mg/dl, HbA^ 5.27±0.53% and fructosamine 223.±28.4 pmol/L in 20 cases whose OGTT results were diabetic we found the mean microalbuminuria level 2.33±1.006 mg/dl. HbA-|C level 6.23±0.57% and fructosamine level 233.6+32.8 pmol/L.