Kanserli hastalarda kemik metastazının saptanmasında alkalen fosfataz kemik izoenziminin tanısal değerinin gösterilmesi
- Tez No: 40578
- Danışmanlar: NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Alkalen fosfataz (E.C. 3.1.3.1; ortofosforik-monoester fosfohidrolaz; alkali pH) çok çeşitli fosfat monoesterlerini, fosfat grubunu bir alıcı moleküle transfer ederek, hidrolize eden non-spesifik bir fosfomonoesterazdır. Optimum aktivitesini in vitro yaklaşık pH 10 değerinde gösterir. Hücre membranlaraıa lokal ize olan ALP'ın farklı genetik locuslardan kodlanan izoenzimleri vardır. Karaciğer, kemik, intestinal ve plasental izoenzimleri ölçülen T.ALP aktivitesini belirler. Sağlıklı ve hamile olmayan erişkinlerde ölçülen T.ALP aktivitesini esas olarak karaciğer ve kemik izoenzimleri oluşturur. Karaciğere ait fraksiyon, özellikle ekstrahepatik kolestaz olan vakalarda belirgin bir şekilde artar. Kemik fraksiyonu ise osteoblastik aktiviteyi yansıtır. Osteoblastik aktivitenin arttığı durumlarda kemik ALP aktivitesi de artar. 61ALP izoenzimlerini ayırmak için en yaygın kullanılan metod elektroforezdir. Rosalki ve Foo wheat-germ aglutininin ALP'ın kemik fraksiyonuna bağlandığını ve onun elektroforetik mobilitesini azalttığım göstermişlerdir. Böylece elektroforezde üstüste gelen kemik ve karaciğer izoenzimleri başanlı bir şekilde kantite edilebilirler. Kemik metastazı olan kanserli hastalarda beklenen osteoblastik hiperaktivite, sintigrafik ölçümlerde ve ALP'm kemik izoenzhninin ölçülmesiyle gösterilebilir. Bu çalışmada, kanserli hastalarda kemik metastazı tanısına katkısını değerlendirmek amacıyla hasta serumlarında T.ALP ve b.ALP düzeylerini ölçtük. T.ALP düzeylerini BM/Hitachi 717 otoanalizöründe, b.ALP düzeylerini ise wheat-germ lectin'li ortamda affînite elektroforez yöntemini kullanarak belirledik. Kanserli hasta grubumuzu (n=50), kemik metastazı olan (n=30) ve metastazı olmayan (n=20) grup olarak ikiye ayırdık. Bu iki gruba ait değerleri kendi aralarında ve sağlıklı kontol grubu (n=20) değerleriyle karşılaştırdık. Topladığımız verilerin istatistiksel yorumuna göre, kemik metastazı olan hasta grubu ile diğer iki grup arasında T.ALP (U/L), b.ALP (U/L) ve %b.ALP değerleri açısından anlamlı bir fark bulduk. Metastazı olan hastaların ortalama T. ALP değerini 380 ±332,96 U/L, b.ALP değerini 31 1,00+294,85 U/L ve %b.ALP değerim %81,8 ±20,62 olarak saptadık. T.ALP (U/L) ve b.ALP (U/L) düzeyleri açısından metastatik grupla diğer iki grup arasındaki fark ileri derecede anlamlıydı (her iki değer için p:0,0000). %b.ALP değeri için kontrol grubuyla metastatik grup ve non-metastatik grupla metastatik grup arasındaki fark yine anlamlıydı (sırasıyla p:0,00 14 ve p:0,0009). Çalışmamız sonucunda, kemik metastazının saptanmasında serum T.ALP ve b.ALP aktivitelerinin tanıya yardımcı olabileceğini öne sürebiliriz. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alkaline phophatase (E.C. 3.1.3.1; orthophosphoric-monoester phosphohydrolase; alkaline optimum) is a nonspesific phosphomonoesterase that hydrolyzes phosphate monoesters by transfering the phosphate group to an acceptor molecule. It requires approximately pH 10 for optimum activity. ALP is a membrane-bound enzyme and has four different kind of isoenzymes that are coded by different genetic loci. Liver, bone, intestinal and placental isoenzymes determine the measured T.ALP activity. T.ALP activity of the healthy and non pregnant adult is determined by essentially with liver and bone isoenzymes. L.ALP significantly increases, especially in patients with extrahepatic colesthasis. On the other hand, bone fraction shows osteoblastic activity. In these cases, bone ALP also increases. 63The widely used method to separate ALP isoenzymes is electrophoresis. Rosalki and Foo showed that wheat-germ aglutinine binds the bone fraction of ALP and decreases its electrophoretic mobility. Thus, the bone and liver isoenzymes which lap in electrophoresis can be successfully quantified. The osteoblastic biperactivity expected in patients with cancer having bone metastasis, can be shown by bone scan measurements and measurement of the bone isoenzyme of ALP. In this study, to evaluate the contribution of diagnosis of bone metastasis, we measured the T.ALP and b.ALP levels in the serums of patients with cancer. We used BM/Hitachi 717 autoanalyzer to determine the T.ALP levels, whereas affinity electrophoresis method in media with wheat-germ lectine is used to determine the b.ALP levels. We divided the group of patients with cancer (n=50) into two, as one being patients with metastasis (n=30) and the other as patients without metastasis (n=20). We compared the levels of these two groups amongst themselves and with the levels of the healthy control group (n=20). According to the statistical interpretation of our results, in terms of serum levels of T.ALP (U/L), b.ALP (U/L) and %b.ALP, we have found significant differences between patients with bone metastasis and the other two group. We determined the mean T.ALP value of patients with metastasis as 380 ±332.96 U/L, b.ALP value as 311.00+294.85 U/L and %b.ALP value as %81.8 ±20.62. In terms of T.ALP (U/L) and b.ALP (U/L) levels, we have found highly significant differences (p:0.0000, for both values) between metastatic group and the other two groups. For %b.ALP value, the difference between control group and metastatic group, non- metastatic and metastatic group was also significant (p:0.0014 and p:0.0009, respectively). As a result for this study, we can propose that the serum T.ALP and b.ALP activities can help to diagnose the determination of bone metastasis. 64