Filibeli Ahmed Hilmi'nin din anlayışı
The perspective of Filibeli Ahmed Hilmi to religion
- Tez No: 405790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE ÜNLÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
1865-1914 Yılları arasında yaşayan Ahmed Hilmi EfendiXX. yüzyılın çağdaş düşünce tarihine etki eden İslamcılarındandır. Yaşadığı dönem materyalist ve pozitivist akımların hücumlarına karşı tedbir ve öneri mekanizmaları oluşturmuştur. Aktivist bir kişiliğe sahip olan düşünürümüz bunalım toplumunun aydınlığa çıkması için yoğun çaba harcamıştır. Ahmed Hilmi Efendi'nin düşüncelerini değerli kılan İslam tarihini realiteye uygun olarak incelemesidir. Genel tarihle sınırlı kalmayan Ahmed Hilmi Efendi'nin; dinler tarihi, İslam tarihi, mezhepler tarihi alanlarında tafsilatlı eserler vermesi kendine özgü bir tarih metodolojisi oluşturmasından ileri gelmektedir.Ahmet Hilmi Efendi İslamcılığı, Müslümanlık tarihini, din-mezhep kavramlarını, ihtilafları, mezhep oluşumlarını yine o yüzyılın perspektifinde değerlendirmektedir. Ahmed Hilmi Efendi'nin çalışma alanı tarihle sınırlı kalmamış, o dönemin ihtiyaclarına görearaştırma yelpazesini genişletmiştir. Bizim Ahmed Hilmi Efendi'yi okumanın XX. yüzyılı anlamaya katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Ahmed Hilmi Efendi, lived between the years of 1865 and 1914, is one of the Muslim scholars affecting the Islamic thought. He stood up against the positivist and materialistic ideas by the mechanisms of the defence and advice. Our scholar, having an activist personality, worked hard to enlighten the community that is in chaos. The thing which is very precious for his thoughts is that he studied the İslamic history realistically. His giving works on the branches of the Religions History, Islam History and Sects History in a detailed way is the result of his own historical methodology. Ahmed Hilmi Efendi, studied and expanded his research technique not only on the history, the politics, the mysticisizm and the sects but also whatever is needed at his time. Reading Ahmed Himi Efendi's Works is reading XXth century; and also evaluating Islamism, Muslim History, and religion-sect concepts, differences, secteterian forms at that time.