İslam mimarisi 16. yy Osmanlı Dönemi cami ve türbelerinin iç mimarisindeki desenlerin incelenmesi
Islamic architecture analyzing of motifs in the interior of the mosques and shrines of 16th century Ottoman Period
- Tez No: 405830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO BERKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Osmanlı sanatı, İslam sanatı içinde başlı başına bir kategori oluşturur. Osmanlı sanatı mimarlık ana sanat dalında da kendine has bir karaktere sahiptir. Bu tez çalışmasında, 16.yy Osmanlı Cami ve türbelerinin iç mimari süslemelerinde kullanılan desenler ele alınmıştır. Bunun için ilk önce İslam sanatı incelenmiştir. İncelemede İslam sanatının kaynağı ve İslam mimarisi süslemelerinin özellikleri açıklanmıştır. Sonrasında Osmanlı mimarisi süsleme özellikleri incelenmiştir. Burada 16.yy Osmanlı mimarisinin en büyük yaratıcısı ve yönlendiricisi olan Sinan'ın mimarisinin süsleme özellikleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise 16.yy Cami ve türbelein süslemelerinde kullanılan desenler irdelenmiştir. Malzeme ve teknik olarak tanımlanan desenlerin, kuruluş şekillerinin yanı sıra motif çeşitleri ve kaynaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Art creates a category of The Islamic Art in itself. Ottoman Art has also a stylemark in the field of architecture. In this thesis, the motifs used in interior decorations of the mosques and shrınes of 16th century Ottoman Period is discussed. Therefore, Islamic Art is primarily studied. The source of Islamic Art and the motifs of Islamic Architercture is described within the scope of this study. Afterwards, the decorations features of Islamic Architecture is studied. Also, the arcitectural decoration features of Mimar Sinan who is the biggest creator and director of the Ottoman Architecture are emphasized in this study. Finally, the patterns used on decorations of the mosques and shrines in the 16th century are semtinized. Besides of the defined patterns as metarial and technique and forming of that patterns, it is aimed to determine the types and sources of motifs in this study