Sinter tozunun ESP ile çökeltilmesi ve sinter tozunun ESP verimine etkileri
Precipating of sinter powder by ESP and effects of sinter powder on ESP efficiency
- Tez No: 405843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez'de ilk olarak, Sinterleme ve Sinter tesisleri üzerinde durulmuştur. Yapılan inceleme ve araştırmalardan sonra elektrostatik toz tutma sistemleri incelenmiş ve Günümüz Endüstriyel tesislerde partiküllerin tutulması amacıyla kullanılan elektrostatik filtrelerin toz tutma verimleri ve verimine etki eden faktörler incelenmiştir. Bu çalışmada, işletme şartlarında çalışan bir Elektro filtrenin yanı sıra atölye ortamında bir deney seti oluşturulmuş ve ölçümler yapılmıştır. Bundan yola çıkarak, bu lisans tezinde sanayi tesislerinde kullanılan, farklı işlem süreçlerinde çalışabilen, düşük maliyeti ve yüksek verim sağlayan elektrostatik filtreler incelenmekle birlikte verimlilik çözümleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primarily it is emphasized on sinter actions and sinter institutions. After the researches electrostatic dust keeping was observed and also dust retention efficiency of electrstatic filters which are used for keeping particles in present-day industrial operating and factors that influencing this efficiency was searched. In that research an electronical filter that works under operating conditions and also a test kit in workshop atmosphere were formed and measured. On the basis, in this thesis electrostatic filters that are used in industrial operations, can worked in different process steps, ensure low costs and high performance were observed and efficiency solutions were researched.