Elektrik nokta direnç kaynak yöntemi ile birleştirilen farklı özellikteki paslanmaz çeliklerin kaynak bölgesinin karakterizasyonu
Weld zone characterization of various stainless steel joined through electric resistance spot welding method
  1. Tez No: 405846
  2. Yazar: ALİ YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, 1 mm kalınlığındaki AISI 2304 dubleks paslanmaz çelik levhalar ile AISI 430 ferritik paslanmaz çelik levhalar elektrik nokta direnç kaynak yöntemi ile farklı kaynak parametrelerinde birleştirilmiştir. Kaynak işlemleri 0,6 ve 0,8 MPa elektrod kuvveti, 2 ve 3 kA kaynak akımı ve 10, 20 ve 30 kaynak çevrim zamanında gerçekleştirilmiş ve kaynak parametrelerinin kaynaklı bağlantılar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kaynak bölgelerinin dayanımlarını belirlemek için çekme-makaslama testleri uygulanmıştır. Kaynaklı numunelerin kaynak çekirdeği çapları dijital kumpasla, elektrod dalma derinlikleri ise mikrometreyle ölçülmüştür. Ayrıca, kaynaklı numunelerin kaynak bölgelerinde sertlik ve optik mikroskop ile SEM çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan kaynak çekirdek çapı ve elektrod dalma derinliği ölçüm çalışmalarında değişen kaynak parametrelerinin kaynak çekirdek çapı genişliğini ve elektrod dalma derinliğini değiştirdiği saptanmıştır. Çekme-makaslama deneyi çalışmalarında artan kaynak parametrelerinin kaynak metalinin çekme-makaslama dayanımı ve kaynak çekirdeği kopma şekilleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Sertlik ölçümleri sonucunda artan kaynak parametreleri ile kaynak bölgesindeki sertliklerde artışlar gözlenmiştir. Mikroyapı çalışmalarında kaynak parametrelerinde yapılan artış sebebiyle artan ısı girdisinin özellikle ferrit tanelerinde büyümeye neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study AISI 2304 duplex stainless steel sheets were joined with AISI 430 ferritic stainless steel sheets by resistance spot welding using various welding parameters. Both sheets were 1mm in thickness . Welding process were c arried out at 0 . 6 and 0 . 8 MPa electrode force, 2 and 3 kA welding currents and 10, 20, 30 cycle welding times. The effect of welding parameters on the welded joints were investigated. In order to determine the strength of the welded zones, tensile - sheari ng tests were applied. The weld nugget diameters were measured by a digital caliper while the electrod e penetration depth values were meas ured by a micrometer. Also, hardness and SEM scanning studies were done on the welded regions of the welded samples. From the measured weld nu gget diameter and electrode penetration depth values, it was determined that changing welding parameters changed the weld nugget diameter width and electrode penetration depth. The results of tensile - shearing experiment s showed th at increasing welding parameters were found to be effective on tensile - shearing strength and welding nugget rupture form . Increasing welding parameters increased the weld zone hardness. It was observed from the microstructural examination that increasing w elding parameters especially caused the ferrite grains to grow due to the increased heat input . Key Word : Ferritic stainless steel, duplex stainless steel, electric resistance spot welding