Ticari tip split klimada kondenser atık ısının farklı bir yöntemle boylerde kullanımının enerji verimliliğine etkisi
The effect of using condenser's waste heat in commercial split air conditioners through a different method in the boiler
- Tez No: 405881
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde konut, iş yeri ve bunlar gibi birçok alanda ısıtma- soğutmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında zorunlu ihtiyaç olan kullanma sıcak suyuna da ciddi maliyetler ödenmesi yeni tasarruflara ihtiyaç duyurmaktadır. Bunların her birinin sağlanması büyük enerji sarfiyatlarına yol açtığı gibi ilk yatırım maliyetleri, işletme ve bakım masraflarını da arttırarak büyük ekonomik maliyetlere sebep olmaktadır. Bunlar göz önüne alındığında hem cihaz çeşitliliğini azaltmak (ilk yatırım maliyetleri) hem de diğer işletme ve bakım masraflarını düşürmek çerçevesinde tek bir cihaz kullanılmasıyla kullanma sıcak suyu ve ısıtma soğutma giderlerini minimize edilerek en yüksek verime ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda hava kaynaklı ısı pompası kullanılarak, ısıtma-soğutma işlemini yaparken kullanma sıcak suyunu da hazırlama işleminin gerçekleştirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Yapılan hesaplamalar ve elde edilen sonuçlar neticesinde cihazın normal çalışma anındaki COP si ile cihazı tasarlayarak eklenen boylerli kısmın cihazın çalışma anındaki COP sini arttırdığı tespit edildi. Buda cihaza büyük bir verim artışı sağlarken elektrik tüketiminde düşüşe ve kapasite yükselmesini sağlayarak kullanım sıcak suyunu ek bir masraf yapmadan üretilmesini sağladı. Performans verimi ve elektrik sarfiyatında büyük bir avantaj sağladı. Sistemin ilk yatırım maliyeti piyasadaki benzer mevcut sistemlerin çok yüksek olduğu oysa sistemde split klimanın evlerdeki mevcut split klimaların kullanılması fazladan bir maliyet getirmediği için mevcut cihazın boylerle birlikte en fazla 380 TL maliyet oluşturdu. Piyasadaki birçok modelde sistem odasının bulunması şart iken bu cihazda böyle bir zorunluluk bulunmadığı, bu da piyasa da uygulana bilirliği arttırarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşılmasını sağladığı anlaşıldı. Piyasadaki mevcut modellerde bir kullanım kumandası ve bu kumanda üzerinde müşterinin kullanma sıcak suyunu ihtiyaç duyduğu zamanları programlayarak, bu zamanlarda cihazın boylere çalışması gerekmektedir. Bu sayede kullanıcıya bir kullanım zorluğu oluşturduğu fakat cihazda ise basit bir kumanda ile bir kez ayarlandıktan sonra bir daha ayarlanması gerekmeden kullanıcıya kullanım kolaylığı sağladığı anlaşıldı. Piyasadaki modellerde kullanıcının kullanma sıcak suyunu programlama neticesinde cihazın boylere çalıştığı zamanlarda bina içerisindeki ısıtma veya soğutma fonksiyonunu gerçekleştiremediği buda binanın konfor ve rejiminde kayıplara neden olduğu ve bu esnada cihazın elektrik tüketimine devam ettiği görülmekte. Cihazda ise boyler ve ısıtma-soğutma fonksiyonlarının paralel olarak gerçekleştirdiği için bu tip problemlere yol açmadığı aksine boylerdeki suyu ısıtırken ortam ısıtma-soğutmasına ara vermeden ve ekstra bir elektrik tüketmeden ortam konforuna devam ettiği hatta cihaz performansını yükselttiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Today, residence and workplaces and such areas require heating and cooling. Besides all, paying significant amount of money to domestic hot water which is a must requires new savings. Provision of all of this paves the way for significant energy consumption, and results in important amount of economic costs by increasing the investment cost, operation and maintenance costs. When we consider this, in order to decrease device range (initial investment costs) and other operation and maintenance costs, we use a single device to reach maximum efficiency by minimizing the domestic hot water and heating and cooling expenses. In this sense, it is tried to be actualize the preparation of domestic hot water while conducting heating-cooling by using airborne heat pump. As a result of the calculations and outcomes, boiler part that is designed and added enhances the COP during the operation of the device. While this significantly increases efficiency for device, it provides to produce domestic hot water without any additional costs by ensuring the decline in electric consumption and increase in capacity. It provides a significant advantage for performance efficiency and electric consumption. The initial investment costs of the system is very high in the similar systems but the use of current split air conditioner at home in the system does not bring any extra cost and it forms extra 380TL with current device with boiler. While it is a condition that system room should be available for a few models in the market, this device does not have any conditions like that, thus it enhances the practicability in the market and reaches more users. In the current models of the market, there is a remote control and user schedules the timing of the domestic hot water and device works with the boiler and this causes a difficulty of use but, after setting up one time with a simple remote controller in the device, it provides ease f use for the user without setting up again. The models in the market are not able to realize heating or cooling function within the building when it operates with boiler as a result of the scheduling of the domestic hot water by the use and this paves the way for the loss of comfort and regime and at the same time, device continues to consume energy. There are no such problems in the device for it conducts boiler and heating-cooling function in parallel with each other and on the contrary it continues to comfort the environment without pausing environment heating-cooling and consuming any extra electricity while heating the water in the boiler and it also increases the performance of the device.