Split klimalarda boyler kullanılarak sürekli sıcak su temini, enerji verimliliği ile termodinamik ve termoekonomik yönden uygunluğunun araştırılması
An examination of constant hot water supply via boiler in split air conditioners, the consequent energy saving and its thermodynamic and thermo-economic suitability
- Tez No: 405880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma ile split klimalarda boyler kullanılarak sürekli sıcak su elde edilirken bu işlem sonucunda enerji verimliliği ile termoekonomik ve termodinamik analizi yapılmıştır. Tezdeki çalışmaları yapabilmek için split klima çevrimine boyler eklenmiştir. Split klimada dolaşım yapan soğutucu akışkanın ek borulama ile boylerin içinde de dolaşması sağlanmıştır. Split klima soğutma yaparken içindeki soğutucu akışkan evaporatörün ortamdan aldığı ısı ile ısınmaktadır. Elde edilen sıcak soğutucu akışkan kompresör sonrası sisteme eklenen boylere ısısını vererek soğumaktadır. Boylerin ısı alması sonucu ek bir enerjiye ve maliyete ihtiyaç duymadan sıcak su elde edilmiştir. Ayrıca belli dış ortam sıcaklıklarında soğutucu akışkan yeterince soğuduğu için kondenser devreden çıkabiliyor. Bunun sonucunda kondenserin harcayacağı enerjiden de tasarruf edilmektedir. Split klimada yapılan değişiklikler sonucu ek bir enerjiye ihtiyaç duymadan sıcak su elde edildiği gibi kondenserin tükettiği enerjiden de tasarruf sağlanmaktadır.Fakat yapılan değişikliklerin bir maliyeti vardır. Bu maliyet parça fiyatı ve işçilik gibi kalemlerdir. Ayrıca klimaya eklenen yeni parçaların sisteme ek bir yükü olacaktır. Bu yük enerji sarfiyatını etkilemektedir. Bu çalışmadan yukarıdaki getiri ve götürüler karşılaştırıp net bir sonuca varabilmek için farklı ortam sıcaklıklarında cihazın farklı noktalarından veriler alınarak cihazın ekserji ve enerji analizleri yapılarak, termodinamik ve termoekonomik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze thermo economic and thermodynamic with energy efficiency as a result of the process to acquire perpetual hot water by using boiler in split air conditioner. In order to carry out the works in the thesis, boiler has been added to the split air conditioner cycle. By this way, gas circulating in the split air conditioner is provided to be circulated in the boiler with additional piping. While split air conditioner cools, gas within heats up with the heat taken in the environment by the evaporator. The acquired hot gas gets cool down by giving its heat to the boiler which has been added to the system after compressor. As a result of the heat taken by the boiler, hot water is acquired without any additional energy and cost. Furthermore, condenser may be disengaged for gas cools down enough in a certain degree of exterior atmosphere temperature. As a result, energy spent by the condenser has also been saved. As a result of the changes conducted in the split air conditioner, hot water can be obtained without any additional energy and energy spent by the condenser is also saved. But, changes made have cost, as well. This cost is unit price and labor. Furthermore, new units added to the air conditioner will have an additional load on the system. This load affects energy consumption. In order to have a clear result by comparing the pros and cons of this study, thermodynamic and thermo economic analyzes have been conducted by analyzing the exergy and energy of the device by obtaining data from different part of the device.