Dubleks fazlı paslanmaz çeliklerde mekaniksel özelliklerin iyileştirilmesi
Improvement of mechanical properties of duplex phase stainless stell
- Tez No: 405887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MEYDANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ferrit ve östenit dengeli bileşiminden dolayı mekanik özellikleri ve korozyon direnci üstün bir kombinasyona sahip dubleks paslanmaz çelikler, güç reaktörlerinde, denizaltılarda, otomotiv ve petro-kimya endüstrilerinde kullanılmaktadır. Dengeli delta-Ferit, δ ve östenit, γ, içerikli dubleks paslanmaz çelikler, mukavemet ve korozyon direncinin iyi bir bileşimini göstermektedir. Nispeten daha yüksek mukavemetinden dolayı, üretimde gerekli bir süreç olan kaynak yapımında, reaksiyon tanklarında ve boru hatlarında östenitik paslanmaz çeliğin yerine tercih edilmektedir. Bu projede, çeşitli ısıl işlemlerle dubleks fazlı paslanmaz çeliklerin mekaniksel özelliklerini geliştirmeye niyet edilmiştir. Aynı zamanda mikroyapılar üzerine çeşitli ısıl işlemlerin etkileri incelenecektir. Mikroyapılar, mukavemet özellikleri ve sertlik değerleri bilinen metalografik ve mekanik testler ile belirlenecektir. Bu incelemelerin sonucunda bulunan değerler, diğer bilinen çalışmalarla karşılaştırılarak, mikroyapısal ve mekanik özellikler üzerine değişikliklerin sebepleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Duplex Stainless Steels, DSS; which offer a superior combination of mechanical properties and corrosion resistance due to their balanced content between ferrite and austenite, have been utilized in power reactors, off-shore plants, automotive and (petro) chemical industries. The balanced delta-ferrite, δ, and austenite, γ, content of duplex stainless steel, DSS, demonstrates a good combination of strength and corrosion resistance. Due to its relatively higher strength, DSS has been preferred instead of austenitic stainless steels especially in components like piping and reaction vessels, for which welding is a necessary process in fabrication. In this project, it was intended to improvement of mechanical properties of duplex phase stainless steels with various heat treatments. The effects of various heat treatments on microstructures will also examine. The microstructures, strength properties and hardness values will determine by conventional metallographic and mechanical tests. At the end of these examinations the results, by comparing with the other known studies, the reasons of alterations on the microstructural and mechanic features are discussed.