İz deseni temsili ile parmak izi indeksleme yöntemi
A fingerprint indexing method using ridge pattern representation
- Tez No: 405886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH GÖRGÜNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada özellik noktaları üçlüsü temelli parmak izi indeksleme sistemlerinin performansını arttırmak için kullanılabilecek iz deseni temsili önerilmiştir. Önerilen temsil yöntemi, özellik noktaları üçlülerinin oluşturduğu üçgensel bölgelerdeki parmak izi desenini ifade etmektedir. İz deseni temsili parmak izindeki elastik distorsiyon, döndürme veya yer değiştirmeden etkilenmemekte ve sabit uzunlukta sayısal bir değerle ifade edilmektedir. Fakat özellik noktaları tespit hatalarına karşı duyarlıdır. İz deseni temsilini kullanmak maksadıyla geliştirilen özellik noktaları üçlüsü temelli indeksleme uygulaması ile yapılan deneyler özellik noktaları üçlüsü temelli indekslemenin iz deseni kullanılmadan da parmak izlerinin sadece özellik noktalarıyla temsil edildiği sistemlerde çalışabilecek diğer yöntemlerden daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Özellik noktalarının türünün tespitindeki hatalar iz desenini ve iz deseninin temsilini değiştirse de özellik noktaları üçlüsü temelli bir indeksleme sisteminde iz deseni temsilleri aday parmak izlerinin puanlanmasında kullanılmış, indeksleme sisteminin daha iyi performans göstermesi sağlanmıştır. Özellik noktaları üçlüsü temelli indeksleme sistemlerinde kullanılabilecek olan özellik noktası türü ve özellik noktaları çiftleri arasındaki iz çizgileri sayısının da aynı puanlama yöntemiyle kullanıldıklarında faydalı olduğu gösterilmiş fakat iz deseni temsili kullanıldığında en iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ridge pattern representation which can be used to raise performance of a minutia triplet based fingerprint indexing system has been proposed. The proposed representation method represents fingerprint ridge pattern within a triangular area formed by a minutia triplet. It is robust to elastic distortion, rotation and translation invariant, and has a constant length. Nevertheless, it is sensitive to minutia detection errors. The experiments performed with the minutia triplet based indexing application, which was devepoled to use ridge pattern representation, have revealed that minutia triplet based indexing is successfull even it is used without ridge pattern representation compared to the systems in which fingerprints are represented with minutiae templates. Although minutia type detection errors change ridge pattern and ridge pattern representation, ridge pattern representations were used for candidate fingerprint impression scores, then the indexing system performed better. It has shown that minutia type and ridge counts between minutia pairs, too, in minutia triplet based systems are useful for indexing when they are used with the same score calculation method but the best results has been obtained when we use ridge pattern representation.