Balık yağından biyodizel üretimi ve motorlarda test edilmesi
Production of biodiesel from fish oil and testing in engines
  1. Tez No: 405903
  2. Yazar: ÖZKAN DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada farklı bileşimlere sahip biyodizel numuneleri hazırlandı. Bunun için sinop ili Sürsan Balık Unu ve Balık Yağı tesislerinden yeterli miktarda saf balık yağı temin edildi. Değişik yüzdelerde motorine ilave edilerek biyodizel numuneleri kullanıma hazır hale getirildi. Hazırlanan biyodizel numunelerinin motor performansına etkilerini görmek amacıyla tek pistonlu bir dizel motoru ayarlandı. Sıra ile bu numuneler tek silindirli motora konularak çeşitli parametreler elde edildi. Buna ilaveten egzoz emisyonlarıda kontrol edildi.yapılan deneylere göre B5,B10,B20 verilerinin dizele yakın sonuçlar verdiği, B50, B80 ve B100 yakıtlarınında dizelden farklı sonuçlar verdiği görülmüştür. Eğer saf biyodizel kullanılırsa çevre üzerine olumlu etkileri yüksek olacaktır. Sanayi tesislerinde çok miktarda atık yağın değerlendirilmesine şüphesiz ışık tutacaktır. Değişik oranlarda saf biyodizele yapılan atık katkıları biyosizel kalitesini biraz negatif yönde etkilemesine rağmen atık yağ stoklarının azaltılması ekonomiye kazandırılması yönü ile bu metodun uygulanması çok önemlidir. Elde edilen sonuçlara göre CO2 emisyonu artıyor CO emisyonu azalıyor NOx biraz artırıyor bununla birlikte SO2 salınımda da azalma olmaktadır. Bu metot ile atık yağlarda değerlendirilerek çevreye atılacak olan atık yağların da bertarafı sağlanmış olmaktadır. Bu tür çalışmaların artarak yapılması ülkemiz geleceği açısından önemli katkıları sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Different compositions of biodiesel samples have been prepared in this study. In order to conduct this study, sufficient amount of fish oil provided from a company of Sinop City in Turkey. By adding different percentages of fish oils quantities into diesel fuel, different percentages of diesel fuel-fish oils samples have been prepared to use as an engin fuel. A single-piston diesel engine has been established in order to measure the effects of biodiesel on engine performance for that prepared fish oil-diesel fuel samples. These samples have been filled into single piston engine, as a result various parameters related to engine power at different percentages of fish oil and diesel fuel have been obtained. In addition, the exhaust emissions of biodiesel samples have been measured and compositions of exhaust emissions have been determined for each sample of fish oil and diesel fuel. From B5, B10, B20 samples similar parameters have been obtained but, from B50 fish oil and diesel fuel samples different power performance parameters and also from B80 and B100 fish oil and diesel fuel samples some other different power performance parameters have been detected. By using pure diesel fuel samples in such an engine, better quality exhaust emmisions have been detected at the exit of that engine, so that by using pure diesel fuel samples in the engine have created positive effects on the environment. According to obtained emission results at the exit of the engine, CO2 percentages are higher than CO percentages and NOx percentages were slightly lower than CO percentages and SO2 percentages are quite lower than all other gases. In the area of biodiesel preparation and applications, some significant improvments have been seen, recently. This will be a positive impact on economy and future developments of our country and all other world countries