Keban maden atıklarının metal içeriğinin belirlenmesi ve ekonomik öneminin irdelenmesi
Metal contents of Keban's flotation wastes and their economic potential
  1. Tez No: 405927
  2. Yazar: AYNUR COŞKUN ESKİBAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında, Elazığ-Keban ilçesindeki eski flotasyon atıklarının metal içeriklerinin belirlenerek ekonomik değerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla flotasyon atıklarından 40 adet örnek alınmış, bunlar Acme (Kanada) analiz laboratuvarında çözünerek, yaklaşık 34 element için ICP-MS'de analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda yöredeki atıklarda Au için ortalama 1778 ppb, Ag için 96 ppm, Pb için % 2.94, Zn için % 0.63 ve Cu için ise % 0.04 gibi değerler saptanmıştır. Yöredeki madencilik çalışmaları sonucunda ise, üstteki sahanın (KY) 102.960 ton, alttaki sahanın (KA) ise 10.800 ton atık rezervinin varlığı belirlenmiştir. Bu çalışma ile atıkların yukarıdaki metal içerikleri de dikkate alındığında, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the metal contents of old flotation's waste products in Elazig-Keban and their economic potential. For this purpose, 40 samples have been taken from the flotation's wastes and analyzed in Acme (Canada) laboratory for about 34 elements ICP-MS. Analysis results of flotation waste in the Keban region were found 1778 ppb for Au, 96ppm for Ag, %2,94 for Pb, %0,63 for Zn and %0,04 for Cu. According to mining operations in the study area, it was detected 102,960 tones for the upper field (KY) and 10,800 tones for the lower field (KA). As these results, all these metals in the Keban region can have economical potential.