YMnO3 ve YCoO3 ferroelektrik malzeme esaslı Si tabanlı fotodiyotların elektriksel özellikleri
Electrical properties of YMnO3 and YCoO3 ferroelectric material based Si photodiode
  1. Tez No: 405932
  2. Yazar: DENİZHAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN YAKUPHANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında Y1-xSrxCoO3 ve Y1-xSrxMnO3 malzemeleri sol-jel metodu kullanılarak hazırlandı. Hazırlanan malzemelerin yapısal özellikleri için, SEM (taramalı elektron mikroskopisi), FTIR spektrokopisi ve XRD analizleri yapıldı. Diyotların elektriksel ve fotoduyarlılık özellikleri I-V, I-t ve C-G-V ölçümleri alınarak incelendi. Hazırlanan diyotların fotodiyot özelliği sergilediği belirlendi. Al/p-Si/Y1-xSrxMnO3/Au fotodiyotları Al/p-Si/Y1-xSrxCoO3/Au fotodiyotlarından daha iyi fotoduyarlılık özellik gösterdi. Yapılan ölçümler Al/p-Si/Y1-xSrxMnO3/Au ve Al/p-Si/Y1-xSrxCoO3/Au diyotlarının optoelektronik uygulamalarda fotodiyot olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Y1-xSrxCoO3 and Y1-xSrxMnO3 samples were prepared by sol-gel method. The stuctrual properties of Y1-xSrxCoO3 andY1-xSrxMnO3 samples were analyzed using FTIR spectroscopy, Scanning Electron Microscopy and X-ray diffraction techniques. Electrical and photoresponse properties of the diodes were investigated by I-V,I-t and C-G-V measurements. The prepared diodes exhibited a photodiode behaviour. The photoresponse properties of Al/p-Si/Y1-xSrxMnO3/Au are better than that of Al/p-Si/Y1-xSrxCoO3/Au diodes. The obtanied results indicate that Al/p-Si/Y1-xSrxMnO3/Au and Al/p-Si/Y1-xSrxCoO3/Au diodes can be as well as a photodiode in optoelectronic applications.