Design and implementation of a UDP/IP offload engine
UDP/IP offlad engine tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 405975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek hızlarda ağ paketlerinin işlenmesi özellikle işlemciler için bir problem haline gelmeye başlamıştır. Bu tez bu probleme UDP/IP protocol yığınıyla birlikte diğer birkaç ağ protokolünün donanım ile hızlandırılmasını sağlayan bir IP çekidek vasıtasıyla çözüm sunmaktadır. Ayrıca, IP çekidek bilgisayarda çalışan uygulamalarla haberleşebilmesi için PCI Express (PCIe) arayüzü ile donatılmıştır. Sonuç olarak, IP çekidek ilgili protokol gereğince paket işleme ile ilgilenirken, işlemci çekirdeği sadece veri işleme ile ilgilenir. IP çekirdeğin tasarımı ve gerçeklemesi Xilinx XUVP5-LX110T kartı üzerinde doğrulanmış ve test edilmiştir. Ayrıca, alan kullanımı ve desteklenen özellikleri, literatürde yer edinmiş benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlara göre, sunulan IP çekirdeğin veri iletişimi için donanım ile hızlandırılmış ağ protokol yığını gerektiren uygulamalar için kullanışlı olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Network packet processing in high data rates has become a major problem especially for the processors. Fortunately, this thesis offers a solution to this problem by means of an IP core that provides the hardware acceleration of UDP/IP protocol stack together with few other network protocols. Furthermore, the IP core is equipped with PCI Express (PCIe) interface so as to communicate with applications running on PC. Consequently, a processor core deals with only the data processing, while the IP core takes care of the packet processing as per the protocol. The design and implementation of the IP core are verified and tested on a Xilinx XUVP5-LX110T board. Moreover, its area utilization and supported features are compared against several competitive designs from the literature. According to these results, the proposed IP core is proved to be a usefull one for those applications that require a hardware-accelerated network protocol stack for data communication.