Yerli baritin baryum içeren pigmentlerin üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Evolution of using of the domestic barite minerals in the production of barium containing pigments
- Tez No: 405976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Barit ve baryum içeren kimyasallar, sondaj çamuru, dolgu malzemesi, pigment, kağıt beyazlatma ve cam ilavesi olarak kimyasal ve üretim endüstrilerinde kullanılan önemli malzemelerdir. Bu çalışma, Türkiye'de çıkartılan barit mineralinin seramik pigment üretiminde hammadde olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Pigment üretimi için gerekli olan BaSO4, black-ash ve leaching (liç) metoduyla barit mineralinden elde edilmiştir. Black-ash prosesinde, suda çözünebilen baryum sülfit üretebilmek için barit hammaddesi kok, kömür veya grafit ile fırında 1000oC ile 1300oC sıcaklıkları arasında indirgenmiş ve siyah renkli kül elde edilmiştir. Siyah renkli külün 90oC de 30dk sıcak suda liç edilmesi sonucu baryum sülfit (BaS) çözeltisi elde edildikten sonra, NaSO4 ilave edilerek BaSO4 tozu çöktürülmüştür. Sentezlenen BaSO4 tozuna ZnSO4, Fe2O3 ve Cr2O3 ilavesi yapılarak beyaz, kahverengi ve yeşil renkli pigmentler üretilmiştir. Pigmentlerin tek pişirim şeffaf sırda renk performansları incelenmiş ve seramik renklendiricisi olarak kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Şeffaf tek pişirim sırlarında yoğun, termal ve kimyasal kararlı yüksek olan beyaz ve yeşil renkler elde edilmiştir. Sonuçlar, ülkemizde çıkartılan baritin katma değeri yüksek olan pigment üretiminde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Barite and barium containing chemicals are important materials which are used in chemical and manufacturing industries such as pigment, paper brightener, glass additive, plastics filler and drilling fluids. The study is aiming to evolution of using barite mineral mined in Turkey as a raw material in the production of barium containing pigments. BaSO4 which is used in the pigment production was obtained from barite mineral by black-ash and leaching methods. In the black-ash process, barite was reduced with coal or coke or graphite to produce barium sulfide which is soluble in water between 1000C and 1300C in a kiln and black color ash was obtained. After barium sulphide solution was leached from black ash with hot water at 90C for 30 minute, BaSO4 powder was precipitated by addition of Na2SO4 in this solution. The white, brown and green colour pigments were produced by adding ZnSO4, Fe2O3 and Cr2O3 into synthesized BaSO4 powder. The colour performances of resulting pigments were evaluated by using in the single firing transparent glazes and investigated the using potential as ceramics colorants. In transparent glaze, white and green colours which are intense, thermally and chemically stable were obtained. Results demonstrated that barite mined in Turkey can be used in pigment production which has high value added.