Bölünmüş dağıtıma sahip araç rotalama problemleri için çözüm yaklaşımı ve bir uygulama
Solution approach for the split delivery vehicle routing problem and an application
- Tez No: 405974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında ele alınan bir gerçek hayat dağıtım problemine çözüm getirilmeye çalışılmıştır. Müşteri taleplerinin araç kapasitesinden fazla olduğu problem, çok ürünlü bölünmüş dağıtımlı araç rotalama problemi olarak formüle edilmiş ve literatürdeki modellerden faydalanılarak matematiksel modeli kurulmuştur. Bir sonraki aşamada problem heterojen filolu hale getirilmiştir. Çok ürünlü bölünmüş dağıtımlı araç rotalama problemi çözümü için yasaklı arama metasezgiseli geliştirilmiştir. Yasaklı arama algoritması geliştirme aşamasında rassal aday liste stratejisi uygulanmış, aday liste varlığının çözüm üzerindeki etkisi literatür problemleri aracılığıyla incelenmiştir. Ayrıca üç farklı arama hareketi ile problem yapısına uyabilecek arama hareketi türü belirlenmiştir. Geliştirilen metasezgisel ile literatürde bulunan test problemleri çözülmüş ve elde edilen sonuçlar problemlere ait en iyi amaç fonksiyonu değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a solution approach is proposed for a real-life distribution problem. The problem that the customer demands are greater than the vehicle capacity, formulated as a multiproduct split delivery vehicle routing problem and its mathematical model established using models in literature. At a later stage, the problem model has become a heterogeneous fleet type. For the solution for multiproduct split delivery vehicle routing problem, a tabu search metaheuristic is developed. In the stage of the algorithm development, a randomized candidate list strategy is applied and the impact on the solution of the presence of the candidate list examined through literature problems. It is also determined the type of the move that can fit the structure of the problem through three different search moves. The problems in literature solved using developed tabu search metaheuristic and the obtained solutions compared with the optimal solution values of the problems.