Kristal fazların SiAlON seramiklerinin sürünme davranışına etkisi
Effects of crystal phases on creep behaviour of SiAlON ceramics
- Tez No: 405996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Önemli ileri teknoloji seramiklerinden olan SiAlON'un hem oda sıcaklığındaki hem de yüksek sıcaklıktaki mekanik özellikleri, başlangıç kompozisyonuna eklenen katkı malzemelerinin çeşidi ve miktarına göre değişmektedir. Bu çalışmada Er2O3, Yb2O3 ve Lu2O3 eklenerek farklı kompozisyonlar hazırlanmış ve farklı ısıl işlem koşulları altında 45×3×4 mm boyutunda çubuk şeklinde üretilen numuneler yüzey hazırlama işlemleri sonrasında 1400 ºC ve 100 MPa yük altında hava ortamında sürünme testine tabi tutulmuştur. Her bir kompozisyonun sürünme öncesi ve sonrası mikroyapısı ve faz içerikleri x-ışınları difraksiyonu (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) teknikleri ile incelenmiştir. Ayrıca sürünme davranışına ısıl işlemin sıcaklık ve süresinin etkisini belirleyebilmek amacıyla ısıl işleme tabi tutulan numunelere sürünme testleri uygulanmıştır. Yapılan çalışmalarda sinterleme süresi ve ısıl işlem sürelerinin artmasıyla sürünme dayanımını iyileştiği gözlemlenmiştir. En iyi sinterleme ve ısıl işlem koşulları belirlendikten sonra sürünme deneyleri farklı sıcaklık ve yük koşulları altında tekrarlanarak farklı kompozisyonlardaki sürünme mekanizmaları belirlenmiştir. Sürünme deneyleri sonucunda en iyi sürünme direnci Lu2O3 kompozisyonunda elde edilirken, en kötü sürünme direnci ise Yb2O3 kompozisyonunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mechanical properties of SiAlON that is one of the important high technology ceramic at both room temperature and elevated temperature are associated with the type and the amount of the aids in starting composition. In this study, 45×3×4 mm bar shape samples were prepared with different compositions by using Er2O3, Yb2O3, Lu2O3 and various heat treatment were applied on the samples. After surface preparation, creep tests were applied in atmospheric environment at 1400 ºC and 100 MPa. Each composition were investigated by using XRD and SEM techniques before and after creep tests. Also creep tests were applied on the heat treatment samples to determine the effects of heat treatment temperature and period. Creep resistance was increased by extending of sintering and heat treatment periods. After determining the best sintering and heat treatment condition creep mechanism were determined by creep tests that were applied at different temperatures and loads. Creep test results showed that Lu2O3 composition has the best creep resistance while Yb2O3 composition has the worst creep resistance.