Lesitin içeren liyotropik sıvı kristal fazlarda schıff bazı ve bakır kompleksi türevlerinden 2-hidroksi-4-metoksi benzaldehidin salım kinetiğinin incelenmesi
Investigation of the release kinetics of 2-hydroxy-4-methoxybenzaldehyde from schiff base and copper complex derivatives in lecithin-containing lyotropic liquid crystal phases
- Tez No: 966332
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ALAMAN AĞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Liyotropik sıvı kristal fazlar genel olarak Yağ/ Yüzey Aktif/ Su gibi birden fazla bileşenin optimum koşullara ayarlandığı viskoz sistemlerdir. Sıvı kristallerin viskoz özellikleri ve moleküler yönlenmelerinin bulunması bu fazlarda kapsüllenmiş ilacın salım hızının düşmesine ve kontrollü hale getirilmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışmada 2-hidroksi, 4-metoksi benzaldehit (HMBA) ve taurinin kondenzasyonundan yeni bir Schiff bazı ve Schiff bazının su içerikli ve imidazol içerikli olmak üzere iki farklı bakır kompleksi sentezlenmiştir. Schiff bazı, bakır atomu ile koordinasyona girerken 3 dişli ligant olarak davranmış ve bakır atomu kare düzlem geometride düzenlenmiştir. Bileşikler FT-IR, NMR, UV-Vis, X-ışını kırınımı spektroskopisi yöntemleriyle araştırılmıştır. Yapıların biyouyumluluğu ve biyolojik aktivitesi ADME ve moleküler yerleştirme çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Bileşiklerin 1MBT ve 1JIJ proteinleriyle kararlı kompleksler oluşturarak antibakteriyel özellik gösterebileceği belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında Schiff bazı ve metal kompleksleri hidroliz olarak kontrollü HMBA salımı gerçekleştirdiği Lesitin/ Etanol/ Su içerikli sistemlere yerleştirilmiştir. Sistemlerin POM görüntüleri değerlendirilmiş ve tüm fazların lamel faz olduğu belirlenmiştir. Sistemlerden salınan HMBA miktarı UV-Vis spektroskopisi ile 24 saat boyunca takip edilmiştir. Fazlardan HMBA salım süresinin 15 saat ile 22 saat arasında değiştiği görülmüştür. Sistemlerden salım profillerinin, Higuchi ve Korsmeyer-Peppas modeline uyduğu gözlemlenmiştir. Korsmeyer-Peppas modelinden elde edilen“n”salım üssüne göre, sistemlerden salımın difüzyon ve şişmenin kombinasyonu olan bir mekanizma ile ilerlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lyotropic liquid crystal phases are generally viscous systems where more than one component such as Oil/Surfactant/Water is adjusted to optimum conditions. The viscous properties and molecular orientations of liquid crystals allow the release rate of the encapsulated drug to be decreased and controlled in these phases. In this study, a new Schiff base and two different copper complexes of the Schiff base, one containing water and one containing imidazole, were synthesized from the condensation of 2-hydroxy, 4-methoxy benzaldehyde (HMBA) and taurine. Schiff base behaved as a 3-dentate ligand while coordinating with the copper atom and copper ion was arranged in a square planar geometry. The compounds were investigated by FT-IR, NMR, UV-Vis, X-ray diffraction spectroscopy methods. The biocompatibility and biological activity of the structures were evaluated by ADME and molecular docking studies, and it was determined that the compounds exhibited antibacterial properties by forming stable complexes with 1MBT and 1JIJ proteins. In the second part of the study, Schiff base and metal complexes were placed in Lecithin/ Ethanol/ Water containing systems where they could give controlled HMBA release by hydrolysis. POM images of the systems were evaluated and all phases were thought to be lamellar phases. The amount of HMBA released from the systems was monitored for 24 hours using UV-Vis spectroscopy. The duration of HMBA release from the phases varied between 15 and 22 hours. The release profiles from the systems were observed to conform to the Higuchi and Korsmeyer-Peppas models. According to the release exponent“n”obtained from the Korsmeyer-Peppas model, release from the systems was observed to proceed by a mechanism combining diffusion and swelling.