Alpha-1 antitrypsin ve Fibronektin'in tümör markeri olarak değeri
  1. Tez No: 40602
  2. Yazar: EMİNE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
62 ÖZET Alpha 1 proteinaz inhibitörde denen, alpha 1 antitrypsin serum proteinazlarını inhibe eden bir glikoproteindir. Serumda alpha 1 antitrypsin yükselmesi proteolitik enzimleri içe ren hücrelerin parçalanması sonucu proteolizin artmasını gösterir ki, bu da genellikle organizmanın koruyucu mekanizma ortamını anlatır(S). Kanserli hücrelerde ve kanserli hastaların serumunda orx antitryp sin artmasının nedeni, tümör hücre lîzozomlartndan veya tümör hücresi etrafındaki inflamasyon süzüntüsündeki mononükleer hücrelerden artmış proteinaz salınımının artmasından olabilir. Tümör hücresinin de antiprote- azların 3. kaynağı olabileceği bildirilmiştir(4,23,61). Ayrıca tümör dokusunun invazyon yeteneği, proteolitik enzim yapma yeteneğine bağlıdır. Bu durum kanserin yayılmasını önlemek için bir savunma kekanizması olarak karaciğerden crt antitrypsin sentezini arttı rır ve sonuçta kanserli hastalarda serum at antitrypsin seviyesi yükselir. Fibronektin terimi birçok hücre yüzeyinde ekstrasellüler sıvılar da ve çoğu bazal membranlarda bulunan, yapısal ve immünolojik olarak bir biriyle ilişkili glikoproteinler grubunu tanımlar(36).63 Kanser hücre dizileri invitro kültürlerinde, hücrelerin hücre yüzey fibronektinine sahip olmadığı, fakat fibronektin sentezinin etkilen mediği ortaya çıktı, dolayısıyla bu hücrelerin fibronektini tutma yeteneği nin olmadığı gösterildi(60). Kanserli hastada plasma fibronektin artışı monosit makrofaj sis teminde neoplastik hücrelerin hareketi sonucu, retiküloendotelyal sistem makrofaj aktivitesindeki artışa bağlandı. Karaciğer fonksiyonuda tümör varlığıyla azalarak fibronektin yıkılması azalır(60). Çalışmamızda 60 kanserli hastada ve bunları subgruplara ayıra rak nonmetastatik ve metastatik kanserli hastalarda serum at antitrypsin ve fibronektin seviyelerini tayin ettik. Serum at antitrypsin düzeyi kanserli hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (p:0,0000). Nonmetastatik ve metastatik kan serlerin serum at antitrypsin düzeyleri de kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti (p:0,0153, p:0,00Q0). Ayrıca nonmetastatik ve metastatik kanser ler arasında da anlamlı fark vardı (p:0,0002). Plasma fibronektin düzeyi kanserli hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (p:0,0000). Nonmetastatik ve metastatik kan serlerin plasma fibronektin düzeyleri kontrol grubundan anlamlı yüksekti (p:0,0000, p:0,0000). Fakat nonmetastatik ve metastatik kanserlerin plas ma fibronektin düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamadı (p:0,7901). Nonmetastatik ve metastatik kanserlerin ayırıcı tanısında serum CTj antitrypsin seviyesinin, plasma fibronektin seviyesinden daha duyarlı olduğunu, kanserlerin varlığını göstermede her 2 parametrenin de kullanı labileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
64 S U M M A R Yi Alpha 1 antitrypsin is a glycoprotein, which inhibits serum proteinase and for this reason it's called alpha 1 proteinase inhibitor. It seems that increased 0t1 antitrypsin concentration in serum is, in general related to the setting in motion of the protective mechranism of the organism which leads to increased proteolysis resulting from disintegration of cells containing proteolytic enzymes(5). An elevated level of at antitrypsin in serum and in tumor cells of patient with malignancy may be caused by their enhanced synthesis in the liver cells, as a result of the increased release of proteases by the lysosomes of the tumor cells or by mononuclear cells in the inflammatory infiltrate that surrounds the tumor(4,23,61). The invasion ability of the tumor tissue depends on the ability of production of proteolytic enzymes. This increases the synthesis of Oj antitrypsin in the liver as a defense mechanism to prevent the spread of cancer. As a result the serum at antitrpsin levels in cancer patients is high. The term fibronectin describes a family of structurally and immunologically related hihg molecular weight glycoproteins that are present on many cell surfaces, in extracellular fluids, in connective tissues and in most basement membranes(36).65 Cell cultures derived from human tumors revealed that fibronectin synthesis is unaffected, but that such cells do not have cell surface fibronectin, indicating an inability of these cells to retain this glycoprotein(60). The increase in fibronectin levels in cancer patients have been related to the increase in macrophage activity in the reticuloendothelial system as a result of the movement of the neoplastic cells in monosit macrophage system. The liver function and hence the fibronectin destruction decrease due to presence of tumor(60). We worked on 60 cancer patients, subdividing them into 2 groups as non-metastatic and metastatic, and we determined their serum at: antitrypsin and fibronectin levels. Compared to the control group, the serum at antitrypsin levels in cancer patients were meaningfully high serum at antitrypsin levels in metastatic and nonmetastatic cancers were similarly high as compared to the control group. There was also meaningful difference in the values determined in nonmetastatic and metastatic cancers. The plasma fibronectin levels in cancer patients were meaningfully high as compared to the control group. The plasma fibronectin levels in nonmetastatic and metastatic cancer patients were meaningfully higher than the control group. However there was not a meaningfull difference of the plasma fibronectin levels in nonmetastatic and metastatic cancer patients. We have concluded that in the differential diagnosis of nonmetastatic and metastatic cancers determining the at antitrypsin levels is more sensitive than determining the plasma fibronectin levels. However both parameters can be used to diagnose cancer.