Diyarbakır ili kırsal mimari çeşitliliğinin iklimsel konfor ve enerji etkinliği açısından değerlendirilimesi
Evaluation of Diyarbakir province rural architectural diversity in terms of comfort and energy efficiency
  1. Tez No: 406027
  2. Yazar: ŞEFİKA ERGİN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Yapılarda planlama türleri, yönlenme, malzeme, yapım sistemini oluşturan bileşenler ve bu bileşenlerin optik ve termofiziksel özellikleri, iç ortamdaki kullanıcının gereksinim duyduğu ısıl konfor koşullarının sağlanmasında önemli etkenlerdir. Yerleşim bölgelerinin dış ortam koşulları, bölge iklim özellikleri etkisi ile zamana bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Mevsimsel iklim değişikliklerinde iç ortamda belirli bir ısıl dengenin sağlanıp sürdürülmesi konfor koşullarının sağlanabilmesi açısından önemlidir. Mevsimsel değişikliklerde iklim özelliklerine uyum sağlamada iyi performans gösteremeyen yapı nitelikleri, konfor koşullarının sağlanamamasına ve daha fazla enerji tüketimine yol açmaktadır. Bu açıdan iklimsel özelliklerle uyumlu planlamalar ile yapıların iç iklimsel konforunun minimum enerji gereksinimi ile karşılanması sağlanmalıdır. Yapılan çalışmada Diyarbakır ilinde yer alan kırsal konut planlanmalarının analiz edilmesi ile iklimsel konfor özelliklerinin araştırılması ve enerji ekonomisine katkı sağlayacak önerilerin sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Planning types, orientation, material, optical and thermo-physical properties of structure system components in buildings are important factors in ensuring thermal comforts which required by users in the interior environment. The regional climatic features affect ambient conditions of residential zones and show variations throughout time. In seasonal climate change, provision of a particular thermal equilibrium in the internal environment and its maintaining is important to ensure comfort conditions. The structure characteristics that cannot perform well in adapting seasonal change in climate features leads to inability to provide comfort conditions and more energy consumption. Therefore, building planning should be consistent with the climate features in order to provide interior climate comfort by minimum energy requirement. In this study, comprehensive recommendations were presented to contribute energy economy in buildings located at countryside of Diyarbakır province by analyzing structure planning and climatic comfort features.