Sürdürülebilir mimarlık ilkeleri, konut tasarımına etkileri ve bir model önerisi
Sustainable architectural principles, their impacts on housing design and a model proposal
  1. Tez No: 406028
  2. Yazar: DİDEM TELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Dünya çapında her geçen gün artan insan nüfusu, kaynak tüketimi ve çevre kirliliği dünyamızın ekolojisine zarar vermektedir. İnsanlık için vazgeçilmez olan doğal kaynakların göz ardı edilemeyecek oranda zarar görmesi, dünya üzerinde yaşayan insanlar kadar diğer canlıların da geleceğini tehdit etmektedir. Sanayileşme ile değişen üretim anlayışı ve teknolojik gelişmelere paralel olarak mevcut kaynakların tüketiminde hızlı bir artış meydana gelmiştir. 19. yüzyılın başlarında literatürde somut olarak kendini göstermeye başlayan sürdürülebilirlik kavramının en belirgin özelliği insanoğlunun geleceğini gözetmesi ve kullanıldığı alana ait kaynakların korunmasını içermesidir. İnsanoğlunun yeryüzündeki varlığını gelecekte de sürdürebilmesinin yolu bu kuşağın insanlarının gereksinimlerini; hem doğal kaynakları yenilenemeyecek oranda tahrip etmeden hem de çevreye geri dönüşü olmayacak boyutlarda zarar vermeyen yöntemlerle karşılamalarından geçmektedir. Doğal kaynakların ağırlıklı olarak mimarlık sektörü tarafından tüketildiği göz önüne alındığında sürdürülebilirliğin, özellikle de sürdürülebilir mimarlığın gelecek kuşaklar için ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik kavramı ilk ortaya çıkışından başlanarak, çağdaş sürdürülebilir konut tasarımı örneklerine ait iç mekân çözümlemelerine olan etkilerine değin incelenmiştir. Bir model önerisine de yer verilen araştırmanın gelecekte yapılacak konut tasarımlarında, doğal kaynakları en az miktarda tüketecek sürdürülebilir mekânlar yaratmak için dikkat edilmesi gereken kıstaslar hakkında bir başvuru niteliği taşıması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
All around the world, a day-by-day human population increase, consumption of resources and environmental pollution give harm to the ecology of our world. The fact that natural resources being essential to humans are being significantly damaged, threatens non-human creatures as well as humans living on earth. In parallel to a change in production concept along with industralization and technological advances, there has been a rapid increase in the consumption of available resources. Having started to reveal itself perceptibly in literature at the beginning of 19th century, the most distinct features of“sustainability”concept imply that human being pays regard to his/her future and protection of resources belonging to its field of use. In order to maintain the existence of humans on earth in future, as well, people of this generation should meet their demands both without destroying natural resources in a non-recoverable manner. Taking into account the fact that natural resources are consumed to a large extent by architecture sector, it can easily be understood that how much sustainability, particularly, sustainable architecture is important to the next generation. In this study,“sustainability”concept has been researched starting from its origination to its impacts on interior solutions regarding the samples of contemporary sustainable housing design. This study, also including“a model proposal”, aims to establish a reference source regarding the criteria to be taken into account in terms of creating sustainable living spaces with a minimum consumption of natural resources for the housing designs to be made in future.