Fuar standı tasarımında süreç yönetimi
Exhibition stand design process managment
  1. Tez No: 406049
  2. Yazar: ASLIHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN MORTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Fuar Standı Tasarımında Süreç Yönetimi başlıklı tez çalışmasıyla öncelikli olarak stant tasarımının içinde yer aldığı süreçler bütünü içinde kendi süreciyle görülebilirliği ve ölçülebilirliği açısından önemini vurgulamaktır. Birinci bölüm, stant tasarımının ana rahmi sayılabilecek 'fuar' kavramını derinlemesine incelemektedir. İkinci bölüm, fuar sektörünün, stant tasarımcısının da dahil olduğu oyuncuları tanımlamaktadır. Bir fuar etkinliğinin stratejik planlamasını detaylarıyla incelemekte, bu strateji planlamasının getirilerini ortaya koymaktadır. Üçüncü bölüm, fuar standı kavramını,“sergileme tasarımı, etkinlik tasarımı, iletişim aracı, kurumsal kimlik ögesi, pazarlama mecrası, reklam mecrası”olarak farklı bakış açılarıyla ele almakta, bu mecraların paralel beklentilerini sergilemektedir. Dördüncü bölüm, stant tasarımının,“tasarımcılar, fuar organizatörleri ve fuar katılımcıları”açısından tariflerine, dolayısıyla sektörlerin ve paydaşların zihnindeki yerine, değerine ve bir stant tasarım sürecinin stratejik planına yer vermektedir. Stant tasarımının Türkiye'de bir meslek olarak kabulünü, seçim kriterlerini ve koşullarını sorgulamaktadır. Beşinci bölüm, kaydedilen çok yönlü saha çalışmalarının bir projeksiyonunu sunmaktadır. Altıncı bölümde, saha çalışmalarından elde edilen veriler değerlendirilmektedir. Yedinci bölümde, yaşantı, veri ve değerlendirmelerin bütünüyle ulaşılan sonuca dair görüler aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis headed 'Exhibition Stand Design Process Managment'primarily highlights the importance of stand design's visibility and measurability with its process as a part of entire processes. The first section examines the 'fair' conceot in depth which is the venter of stand design. The second section defines the sector players of the fair sector including stand designer, examine the details of the strategic planning of an exhibition event, reveals the return of the strategic planning. The third section addresses the fair stand concept in different percpectives as“exhibition design, event design, communication tool, corporate identity item, marketing channel, advertising medium”and presents the paralel expectation of those mediums. The fouth section places the definition in terms of designer, exhibition organizers, fair participants whereat its place, value in the sector§or players' mind and the strategic planning of stand design process. Questioning the acceptance of the stand design as a profession in Turkey, the selection criteria as a profession its conditions. The fifth section presents a projection of progressed versatile fieldworks. The sixth section evaluates the obtained datas of the fieldworks. The opinions are cited regarding the result reached of the experiance, data and assesments in the seventh section.