Şişli ilçesinde deprem afetinde okulların hastaneye dönüştürülmesinde model önerisi
Modal proposal for turning schools into hospitals in case of an eartquake disaster in Sisli district
  1. Tez No: 406050
  2. Yazar: ÖZDEN FİDANBOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN GÜL KAFESCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bulunduğu coğrafya itibarı ile Türkiye'nin yaklaşık % 98'i aktif bir deprem kuşağında yer almaktadır. Tarih boyunca ülkemizde çok sayıda yıkıcı deprem yaşanmıştır. Son yıllarda, 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi gibi yoğun nüfuslu kentsel bölgelerde meydana gelen depremler; büyük can ve mal kaybına yol açmıştır. İstanbul gibi bir mega-kentte yaşanacak depremin yaratacağı sorunlarda kentin ölçeğiyle orantılı olacaktır. Zaten kentin süregelen çözümü zor ulaşım, sağlık gibi başlıkları katlanarak büyüyecektir. Tez kapsamında özellikle üzerinde durduğumuz kısım, İstanbul'da olası bir depremde meydana gelecek can kaybının en aza indirmektir. Bu çalışmada afetler sırasında insan kayıplarını azaltmada en önemli faktörlerden olan, ilk saatlerde kurularak çalışmaya başlaması gereken, Acil Sağlık Hastanelerinin afet yönetimindeki yeri, kurulum ölçütleri ve Türkiye'nin afetlerdeki durumu ele alınmaktadır. Tez kapsamında mahalle ölçeğinde okul yapılarının esneklik çerçevesinde acil sağlık sistemine nasıl dönüştürüleceği, hangi ekler alacağı, açık alanda hangi birimlerin konabileceği sistemin nasıl işler hale getirileceği irdelenmiştir. Şişli İlçesi'nde Gülbağ Selim Sırrı Tarcan İlkokulu model olarak çalışılmıştır. Bu okul ve çerçevesindeki yapılara ilişkin veriler ve sorunlar tezin omurgasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to its location nearly 98% of Turkey sits on an active earthquake zone. Throughout history many destructive earthquakes have come to pass in our country. In recent years, earthquakes such as the August 17th 1999 Kocaeli Earthquake which have happened in dense urban areas resulted in great losses in both lives and economy. The problems to arise from a possible earthquake originating in a mega-city such as Istanbul will be proportional to the citys scale. The ongoing problems in transportation and healthcare will grow exponentially. The main focus of the thesis is to minimize the loss of lives in a possible Istanbul based earthquake. This study surveys one of the most crucial aspects of human loss reduction; The Emergency Healthcare Hospitals to be set up in the first hours of a disaster, their place within the disaster management framework, their construction sizes as well as the state of Turkey in the case of a disaster. The thesis also studies how to transform neighbourhood scale primary school structures into emergensy healthcare systems, which add-ons to implement, what facilities to place on open spaces and how to make the system function. Gülbağ Selim Sırrı Tarcan Primary School in the Şişli district is used as a case study. This school and data of the surrounding structures and their problems form the frame of the thesis