Anadolu cevizinde (Juglans regia L.) dilcikli aşı yönteminin farklı ceviz çeşitlerinde aşı başarısı ve büyüme üzerine etkisi
The effect of whip grafting method on graft success and plant development in some cultivars of Anatolian walnut
- Tez No: 406068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma 2014 yılında Samsun Orman Fidanlık Müdürlüğü, Bafra Orman Fidanlığında yürütülmüştür. Çalışmada çıplak köklü aşılı ceviz fidanı üretiminde dilcikli aşının farklı ceviz çeşitlerindeki aşı başarısı ve fidan gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada“Chandler, Maraş-18, Şebin, Kaman-1, Kaman-2, Bilecik ve Şen-2”ceviz çeşitlerine ait aşı kalemleri ve bir yaşlı ceviz anaçları (çöğür ) kullanılmıştır. Anaç olarak kullanılacak 1+0 yaşlı ceviz (Juglans regia L.) anaçları, Şubat ayı içerisinde sökülmüş ve gömüye alınmıştır. Fidanlar Mart ayı içerisinde dilcikli aşı yöntemi ile kapalı bir ortamda aşılanmış, aşılanan fidanlarda kalem ve anaç plastik kelepçe ile sabitlenmiş, aşılı fidanlar araziye dikilmiş ve aşı bölgesi polietilen poşet içerisine geçirilerek toprak ile kapatılmıştır. Kalemin en üst kısmına aşı macunu sürülmüştür. Çalışma arazide çıplak köklü fidanlarda yürütülmüş, bununla birlikte Chandler çeşidi ile yapılan aşıların bir kısmı naylon sera içerisine dikilmiş, böylece sera ortamının aşı başarısı ve fidan gelişimi üzerine etkisi de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada çeşitlere göre aşı başarısı %59,6– 98,8 arasında değişmiştir. En yüksek aşı başarısı açık alanda ve serada yapılan Chandler çeşidinde elde edilmiştir. Chandler çeşidi ile açık alanda ve serada yapılan aşılarda aşı başarısı bakımından istatistiksel farklılık bulunamamıştır. Bununla birlikte aşı sürgünü boyu ve çapı bakımından en iyi fidan gelişimi serada yapılan aşılardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2014 at Bafra Forest Nursery Directory of Samsun Forest Nursery. The objective of this study was to determine the effects of whip grafting methods on graft success and plant development (the length and diameter of graft shoot) in open rooted walnut plant production. In the study, scion woods of“Chandler, Maraş-18, Şebin, Kaman-1, Kaman-2, Bilecik and Şen-2”walnut cultivars and one year old walnut rootstocks were used. The study was carried out in the open field and under shaded greenhouse conditions. Walnut seedlings were dug out in February and were taken burial in soil. Seedlings were grafted with whip grafting method in a room and planted in the field in March. After planting, graft union was covered by soil within plastic bag and grafting wax was applied to upper side of scion wood. This study was carried out in the open field condition but some grafts that done with Chandler cultivar were planted in the plastic greenhouse. So, it was also aimed to determinate the effects of greenhouse condition on graft success and plant development in walnut. Graft success was changed between 59.6% and 98.8%. The highest graft success was obtained from Chandler cultivar produced both in the greenhouse and open field. There were no statistical differences between open field and greenhouse conditions in this cultivar. However, better scion shoot length and diameter were obtained in the greenhouse.