Yalın teknikler kullanılarak bir imalat işletmesinde çevresel ve ekonomik iyileştirmeler
Environmental and economic improvements using lean techniques in a manufacturing company
- Tez No: 406091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Sürdürülebilirlik Kavramı çok yönlü olarak incelenmiş, Sürdürülebilir ürün avantajları araştırılmış, sürdürülebilir üretim stratejilerinden yeşil üretim yaklaşımıyla, yalın ve yeşil üretim yaklaşımı birlikte ele alınmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda sürdürülebilirlik kavramı ile ilgili birçok çalışma yapılmış ancak çevresel ve toplumsal etki miktarları net bir şekilde belirlenmemiştir. Bu bağlamda yalın imalatta kullanılan tekniklerden değer akış haritalama ile sürdürülebilirliği etkileyen faktörler ve çevreye verdikleri zararlar nümerik olarak ortaya konmuştur. Bu araştırmaların yanı sıra ülkenin önde gelen firmalarının sürdürülebilir üretim politikaları da incelenmiştir. Eksiksiz literatür araştırması ve analizler bu çalışmanın ön analizinin temelini oluşturmuştur. Vaka çalışması Türkiye'nin en büyük 500 firmasından biri olan ve ev araçları üreten günlük kapasitesi 30.000 in üzerinde olan bir firmada yapılmıştır. Üretim sistemi incelenmiş ve israf noktaları belirlenmiştir. Çevreye ciddi zararları olan ve taşımada günlük neredeyse 15000 adet kullanılan naylon paket kullanımının uygulanan yalın tekniklerle ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmaya ek olarak boyahanedeki israflar ortadan kaldırılmış, İşletmenin yıl bazında kazançlarının yanı sıra çevresel ve toplumsal kazançları da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of sustainability was examined as versatile, sustainable product advantages have been researched, green manufacturing approach of sustainable production strategy with lean and green manufacturing approach is discussed together. In recent years, many studies have been made in studies with the concept of sustainability but environmental and social impact the amount has not been determined clearly. In this context, the techniques that are used in lean manufacturing and value stream mapping of factors that affect sustainability, they do the damage to the environment has been demonstrated numerically. This research also sustainable production policies of the leading companies in the country were examined. Complete literature survey and analysis formed the basis of the preliminary analysis of this study. The case study was conducted in one of Turkey's largest 500 companies. The company manufactures home appliances in more than 30000 daily. The production system examined and waste from have been identified. Which seriously damage the environment and transport aimed at the implementation of lean techniques to eliminate the use of plastic packaging is used almost 15000 units per day. In addition to this work, eliminating waste in the paint shop and as well as environmental and social gains on the basis of earnings of the company were also presented.