Kendiliğinden tutuşmalı bir motorda kam profillerinin motor performansına etkisi
The effects of exhaust valve to engine performance on CAI operation
  1. Tez No: 406111
  2. Yazar: EMİN BORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Motor performansını etkileyen parametrelerden birisi supapların zamanlaması ve kalkma miktarlarıdır. Bu çalışmada supapların performansa etkisini incelemek amacıyla GT-POWER programının alt modülü olan VT-DESİGN programında yeni kam profilleri belirlenmiştir. Belirlenen kam profilleri FLUENT programına aktarılarak egzoz supap yükselme miktarlarının motor performansı etkisine bakılmıştır. Aynı açık kalma süresinde, valf yüksekliğinin supaplar üzerindeki etkisi araştırılmaya çalışılmış supap yükseklikleri 3, 3.5, 4 ve 4.5 mm olarak dikkate alınmıştır Analizlerde supap yüksekliklerinin farklı EGR (%0 ve%30) ve farklı hava fazlalık katsayısı (lamda=1.0 , 1.1, 1.2, 1.3 ve 1.4) değerleri üzerine etkisi incelenmiştir. Egzoz açılma zamanlaması: 140-308, 156-324 ve 170-338 krank mili açısı olarak dikkate alınmış olup tüm çalışmalarda supap açık kalma süresi 168 krank mili açısıdır. Motor devri 1000, 1500 ve 2000 d/d olarak alınmıştır.Sonuçlarda, hava fazlalık katsayısı arttıkça silindir içi basınç ve sıcaklık değerlerinde azalma olduğu görülmüştür. Ayrıca supap zamanlamasını erken KMA'ya aldığımızda basınç değişimi daha erken başlamıştır. Sıcaklıklara baktığımızda en yüksek sıcaklık egzoz zamanlamasının geç açıldığı durumda(170-338) elde edilmiştir. 2000 devirde λ=1.0 değerinde EGR miktarının artması ile silindir içi basıncın ve sıcaklığın düştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest factors affecting engine performance is valve timing and valve lift. In this study, in order to investigate the effect of the exhaust valves on the engine performance new cam profiles are determined by the cam design module called VT-DESIGN in GT-POWER simulation tool. Determined cam profiles are transferred to FLUENT software and the effects of exhaust valves lift values on the engine performance are investigated for the same opening time.Exhaust valve lifts are taken as 3, 3.5, 4 and 4.5 mm. Engine speed is taken as 1000, 1500 and 2000rpm. Inaddition the analyses are performed for different exhaust gas recirculation (EGR) values (0% and 30 %) andexcess air ratio (EAR) values (1.0-1.1-1.2-1.3-1.4). The timing of opening the exhaust were considered as 140-308, 156-324 and 170-338 crankshaft anglesin the analyses. According to the results obtained from analyses the inner pressure of the cylinder decreases as the engine speed increases.At 2000 rpm the pressure and temperature values tend to decrease as the EAR values increase.