Bazı eser metal iyonlarının katı faz ekstraksiyonu ile ayrılması/zenginleştirilmesi ve AAS ile tayini
Separation/preconcentration of some trace metal ions by solid phase extraction and their determination by AAS
  1. Tez No: 406112
  2. Yazar: SEHER ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TOKALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Katı faz olarak poli (N,N'-dipropiyonitril-metakrilamit-ko-divinil benzen-ko-2-akrilamido-2-metil-1-propansülfonik asit) reçinesi sentezlendi. Bu reçine değisik su örneklerindeki eser Ni (II), Co(II), Cu(II), Mn(II), Cd(II), Zn(II), ve Pb(II) iyonlarının ayrılması ve zenginleştirilmesi için kullanıldı. Sentezlenen reçinenin karakterizasyonu elementel analiz ve infared spektrometresi ile belirlendi. Kolon katı faz ekstraksiyonunu etkileyen pH, elüent hacmi ve derişimi, örnek çözeltisinin akış hızı, örnek hacmi ve girişim yapan iyonların etkisi gibi parametreler incelendi. Optimum pH 3 olarak belirlendi. Tutunan metal iyonları 10 ml 1 M HCl kullanarak kolondan elüe edildi. Yüksek bir zenginleştirme faktörü, 40-100, düşük bağıl standart sapma, ≤2,8 ve düşük gözlenebilme sınırı değerleri, ≤1,74 µg L-1 elde edildi. Reçinenin adsorpsiyon kapasitesi tüm elementler için 6,80-12,4 mg g-1 aralığında bulundu. Reçinenin yeniden kullanılabilirliği mükemmeldi. Yöntemin doğruluğu sertifikalı referans maddelerin analizi (TMDA-70 göl suyu ve SPS-WW1 Batch 111- Atık suyu) ve su örneklerinde geri kazanma çalışması ile onaylandı. Yöntem çeşme suyu, göl suyu ve baraj suyundaki metal iyonlarının tayininde başarılı bir şekilde uygulandı.
Özet (Çeviri)
A solid phase extractor, poly (N,N'-dipropionitrile methacrylamide-co-divinylbenzene-co-2-acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid) was synthesized and used for separation / preconcentration of traces Ni(II), Co(II), Cu(II), Mn(II), Cd(II), Zn(II), and Pb(II) from various water samples by flame atomic absorption spectrometry. The characterization of the synthesized resin was performed by elemental analysis and infrared spectrometry. The parameters such as pH, volume and concentration of eluent, flow rate of sample solution, sample volume and interfering ions affecting the column solid phase extraction were examined. The optimum pH was found to be 3.0. The retained metal ions were desorbed from the column with 10 mL of 1 mol L−1 HCl as eluent. A high preconcentration factor, 40-100, low relative standard deviation, ≤ 2.8 % and low detection limit values, ≤ 1.74 µg L-1 were obtained. The adsorption capacity of the resin was found to be in the range of 6.80- 12.4 mg g-1 for all the elements. The reusability of the resin was excellent. The accuracy of the method was confirmed by analyzing certified reference materials (TMDA-70 lake water and SPS-WW1 Batch 111-Wastewater) and also spiked water samples. The method was successfully applied for the determination of metal ions in tap water, lake water, and dam waters.