Açık kanallarda geniş başlıklı savaklar üzerindeki akımın deneysel ve sayısal modellenmesi
Experimental and numerical analyses of open channel flows over a broad-crested weir
- Tez No: 406115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARDIÇLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada dört farklı geniş başlıklı savak üzerinden geçen akımın su yüzü profilleri ve hızları deneysel ve FLOW-3D paket programı ile belirlenmiştir. Su yüzü profilleri kanal üzerinde üç doğrultuda hareket edebilen sehpaya yerleştirilen bir limnimetre ile kanal orta kesiti boyunca tüm akım durumlarında ölçülmüştür. Akım hızları ise Muline (Low Speed Propeller Probe) ile kanalın başından x=4.5 metrede ve her bir savak için orta kesitinde (L/2) yarı enkesit boyunca altı düşeyde ölçülmüştür. Deneyler kanala su veren vanalar ayarlanarak debi ölçerden okunan 5 farklı kararlı akım ve debi durumunda, kanal taban eğiminin S=0.001 değerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sayısal çözüm için sonlu hacimler yöntemine dayalı FLOW-3D bilgisayar programı kullanılmıştır. FLOW- 3D ile 3 boyutlu sayısal modelleme yapılmıştır. Modelleme esnasında iki denklemli k-Ɛ türbülans modeli kullanılmıştır. Modelleme sonucu hesaplanan su yüzü profilleri ile hız değerleri deneysel ölçümlerle karşılaştırılmıştır. Ele alınan debiler için 60cm uzunluğundaki savakta 2 boyutlu modelleme yapılarak, elde edilen sonuçlar 3 boyutlu model sonuçları ile karşılaştırılmıştır. 3 boyutlu model ile 2 boyutlu çözümün sonuçlarının birbine çok yakın değerler verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the water surface profiles and velocity distributions over four different broad crested weirs have been determined experimentally and by using software package FLOW -3D. The water surface profiles in the middle section along channel for all types of flow situations have been measured with a limnimeter which is mounted to a tripod that move in three dimensions. The velocity distributions from the beginning of channel at x=4.5 m and in the middle section along half cross-section in six vertical have been also measured with a Muline (Low Speed Propeller Probe). The experiments were conducted with the value of bed slope S=0.001 and by setting the channel inlet valves with five different steady flow and discharge conditions. In this study, FLOW-3D software based on the finite volume method has been performed for numerical solutions. Three dimensional numerical modeling has been done using the FLOW-3D. Two equation (k-ε) turbulence models are used for modeling. After modeling, the obtained numerical results of the water surface profiles and velocity distributions are compared with the experimental results. The results of three dimensional model are also compared with the results obtained by modeling in two dimensions that is performed for 60 cm length of weir for all discharges. The results of three dimensional models and two dimensional models are very close to each other.