Uçakların basınçlandırılmış bölgelerinde kullanılan perçin bağlantılarının performans etkenlerinin Taguchi yöntemi ile belirlenmesi
Determination of performance factors of rivets that are used in the pressurized areas of aircraft with Taguchi method
  1. Tez No: 406116
  2. Yazar: MAHMUT ÇAPKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Taguchi yöntemi, deney sayısını azaltması ile deney zamanını kısaltacak ve düşük maliyetler ile deney uygulamalarında araştırmacılara fayda sağlayacaktır. Taguchi yönteminde kullanılan ortogonal dizinler deney sayılarını azalttığı gibi kontrol edilemeyen faktörlerin de etkilerini azaltan deneysel bir tasarımdır. Bu çalışmada perçin bağlantılarına etki eden faktörler Taguchi yöntemi ile belirlenmiştir. Faktörler ve seviyeler belirlendikten sonra uygun olan ortogonal dizin seçilmiş ve 9 adet deney uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan deney sonuçları Minitab programına aktarılarak Taguchi modülü seçeneğinde analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre faktörlerin ve seviyelerin etkililik seviyeleri belirlenmiştir. Sonuçlara göre havacılık endüstrisi ve özellikle basınçlı bölmeler için en etkili ve en belirleyici faktör perçin malzemesi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Taguchi method saves time by decreasing the number of the experiments and enables researchers to perform their experiments with a low cost. Orthogonal sequences in Taguchi method is an experimental design which decreases the number of experiments and the effect of uncontrolled factors. In this research, factors which effect riveted joints were determined through Taguchi method. After factors and levels were determined, applicable orthogonal sequence was chosen and nine separate experiments were performed. The results of the experiments were transferred to Minitab program and analyzed using taguchi module. According to the analysis results, degrees of influence of the factors and levels were determined. Results of this study reveal that the most effective and important factor in aviation industry and pressure bulkhead is riveted material.