Gastroparezi hastalığının teşhisi için elektrogastrogram sinyallerinden özellik çıkarımı
Feature extraction from electrogastrogram signals for diagnosis of gastroparesis disease
- Tez No: 406140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA LATİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektrogastrogram (EGG) mide elektriksel aktivitesinin deri yüzeyinden elektrotlar ile ölçümüdür. EGG sinyallerinin filtrelenmesi zordur ve bu konuda yapılan filtreleme çalışmaları literatürde fazla bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında EGG sinyallerinden gürültü giderimi için Wiener metodolojisi ile Tekil Spektrum Analizi birlikte uygulanmıştır. Wiener-Tekil Spektrum Analizi yönteminin, Tekil Spektrum Analizi ile karşılaştırılması varyans hesabı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, gastroparezi hastaları ve sağlıklı bireylerden EGG sinyalleri kaydedilerek bu sinyaller analiz edilmiştir. Bunun için nonlineer analiz yöntemleri ve Güç Spektral Yoğunluğu grafikleri kullanılmıştır. Gastroparezi katı yiyeceğin mide çıkışında mekanik tıkanıklık olmadan mideden boşalmasının gecikmesi olarak tanımlanan mide rahatsızlığıdır. Teşhisi invaziv tekniklerle yapılmaktadır. Teşhiste altın standart olarak sintigrafi görüntüleme tekniği kabul edilmektedir ve bu yöntem pek çok dezavantaja sahiptir. Tez çalışmasında kullanılan EGG sinyalleri ise noninvaziv, kolay ve ucuz bir yöntemle elde edilmektedir. Bu nedenle hastalık teşhisini EGG sinyalleri ile sağlayabilecek özellikler elde edilmeye çalışılmıştır. Hasta ve sağlıklılardan analiz yöntemleri sonucu elde edilen özellikler istatistiksel olarak incelenmiş ve sınıflandırma başarıları ölçülmüştür. Tez çalışmasında önerilen yöntemler EGG sinyallerinin analizi için literatüre yenilik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Electrogastrogram (EGG) is a way of measurement of stomach electrical activity via surface electrodes on the skin. Filtration of EGG signals is difficult and is not studied thoroughly in literature. Thus, in this study both Wiener method and Singular Spectrum Analysis were applied to eliminate noise from EGG signals. Comparison of Wiener-Singular Spectrum Analysis method and Singular Spectrum Analysis was carried out using the results of computed variances. Moreover, EGG signals obtained from healthy subjects and patients with gastoparesis were analyzed. Non-linear analysis methods and Power Spectral Density graphics were utilized for analysis. Gastroparesis is a kind of stomach disease that is identified with delay of gastric emptying of solid food without mechanical obstruction. The disease is diagnosed by invasive techniques. Scintigraphy imaging technique is accepted as the gold standard in diagnosis although having many disadvantages. In this study, EGG signals were derived using a noninvasive, easy, and cheap method. In this regard, characteristics of EGG signals were extracted to assist in diagnosis. Characteristics obtained from results of analysis were investigated statistically and classification degree was measured. The methods proposed in thesis study provide innovation to literature in terms of analysis of EGG signals.