N-hidroksifitalimid içeren bazı tek kristallerin moleküler özelliklerinin X-ışını kırınımı ve kuantum mekaniksel yöntemlerle incelenmesi
An investigation that molecular properties of some single crystals containing N-hidroksifitalimid with X-ray diffraction and quantum mechanical methods
  1. Tez No: 406148
  2. Yazar: NİHAL KAN KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, C12H10N2O3S, C21H15Br1N2O2, C14H11ClN2O4, C14H12N2O3 Schiff bazlı kristaller sentezlenmiştir. Tezin ilk bölümünde, kristallerin molekül yapıları X-ışınları kırınım yöntemiyle tayin edilmiş ve spektroskopik özellikleri ise IR ve UV-VIS yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışmada incelenen tüm kristaller OMU Kimya Bölümü Laboratuarında sentezlenmiş ve kristal verileri Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuarındaki STOE IPDS II difraktometresinde toplanmıştır. Schiff bazlı kristaller SHELXS-97 (Scheldrick, 1997) programıyla direkt yöntemler kullanılarak çözülmüştür ve bu kristaller SHELXL-97 (Scheldrick, 1997) programı kullanılarak en küçük kareler metoduyla arıtılmıştır. Moleküllere ait IR ve UV-VIS spektrumları Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan Bruker Vertex 80V FT-IR, Schmadzu 8900 FT-IR ve Unicam 100 UV spektrometreleri kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Gaussian 03W (Frisch ve ark., 2004) ve GausView paket programı kullanılarak kuramsal hesaplamalar yapılmıştır. Kristallerin moleküler geometrisi ve IR spektrumlarını kuramsal olarak elde etmek için AM1, PM3, Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı yöntemleri kullanılmıştır. Moleküllerin enerjileri, yük dağılımları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve sınır orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplama yoluyla ayrıca elde edilmiştir. Kuramsal hesaplamalar için baz seti olarak 6-31G (d) seçilmiştir. Böylece X-ışını kırınımı deneyinden elde edilen sonuçlar desteklenmiş ve molekül hakkında ilave bilgilere ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Schiff bases crystals of C12H10N2O3S, C21H15Br1N2O2, C14H11ClN2O4, C14H12N2O3 have been synthesized. In the first part of thesis, molecule structures of their crystals have been determined by X-ray diffraction technique and the spectroscopic properties have been investigated by IR and UV-VIS techniques. All crystals investigated in this study were synthesized in the Chemistry Laboratory of the Chemistry Department at OMU and the crystal data were collected on a STOE IPDS II diffractometer in the Crystallography Laboratory of Physics Department, OMU, Samsun. Schiff base crystals have been solved by using direct methods with the program SHELXS-97 (Scheldrick, 1997) and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-97 (Scheldrick, 1997). The IR and UV-VIS spectrums of the molecules have been recorded by using Bruker Vertex 80V FT-IR, Schmadzu 8900 FT-IR and Unicam 100 UV spectrophotometers in the Chemistry Department at Ondokuz Mayıs University. In the second part of the thesis, the theoretical calculations were performed with Gaussian 03W and GausView 4.1.2 program package. To calculate the theoretical geometry and IR spectra of the compounds, the AM1, PM3, Hartree-Fock and Density Functional Theory methods were applied in gas phase. The molecular energies, charge distributions, dipole moments, molecular electrostatic potentials and frontier orbitals (HOMO and LUMO) have also been obtained computationally. The 6-31G(d) was chosen as basis set for the theoretical calculations. Thus the results obtained from X-ray diffraction experiment have been supported and additive information about molecules have been achieved.