Modifiye nanoselülozun kimyasal, reolojik, morfolojik ve termal analizi
Chemical, rheological, morpholgical and thermal analysis of modified nanocellulose
- Tez No: 530323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN TOZLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
“Modifiye Nanoselülozun Kimyasal, Reolojik, Morfolojik ve Termal Analizi”adlı bu çalışma kapsamında; Ökaliptus (Eucalyptus camaldulensis) odun yongasından ağartılmış kraft hamur lifi elde edilmiş, müteakiben ağartılan hamur lifi 2.2.6.6 tetramethylpiperidine-1-oxyl (TEMPO), N-hidroksiftalimit (PINO), ve periyodatla (IO4−) modifiye edilmiştir. Elde edilen örneğin, homojenizatörden geçirilip nano boyuta indirgenmesiyle modifiye nanoselüloz ortaya çıkmıştır. Modifiye nanoselülozların kimyevi özelliklerinin belirlenmesinde High Performance Liquid Chromotography (HPLC) ve Fourier Transform Infrared (FTIR) cihazlarından, morfolojik analizleri için ise Scanning Electron Microscopy (SEM) cihazından istifade edilmiştir. Çalışma kapsamında modifikasyonların ardından moleküler ve amorf yapıda değişim olduğu görülmüştür. TEMPO ve PINO oksidasyonu ile kıyaslandığında periyodatın glikoz üzerinde daha etkili olduğu saptanmıştır. Morfolojik analizler kapsamında ise; TEMPO'nun periyodat ve PINO'ya kıyasla lif yapısının boyutsal değişimi bakımından daha etkin olduğu belirlenmiştir. Son zamanlarda nano düzeylerde yapılan çalışma sayısında artış olduğu görülmektedir. Nano boyutlarda nanoselüloz üretimi ile bu nanoselülozun modifikasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın neticesinde modifiye nanoselülozlar kimyasal ve morfolojik özellikleri bakımından incelendiğinde, işlemler esnasında kullanılan kimyasalların nanoselülozun üzerinde değişik etkilere sebep olduğu belirlenmiştir. Söz konusu bulgular ışığında bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study titled“Modified Nanocelulose Chemical, Rheological, Morphological and Thermal Analysis”; Kraft pulp fiber bleached with eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis) wood chips was obtained, followed by modification of the bleached pulp fiber 2.2.6.6 tetramethylpiperidine-1-oxyl (TEMPO), N-hydroxyphthalimide (PINO), and periodate (IO4-). The resulting product was passed through a homogenizer and reduced to nano size, resulting in modified nanocelulose. The modified nanocelluloses were analyzed by High Performance Liquid Chromotography (HPLC) and Fourier Transform Infrared (FTIR) devices for chemical analysis and Scanning Electron Microscopy (SEM) device for morphological analysis. Within the scope of the study, it was observed that the molecular and amorphous structure was changed after the modifications and periodate was found to be more effective on glucose compared to PINO and TEMPO. Within the scope of morphological analyzes; TEMPO was found to be more effective in terms of dimensional change of the fiber structure compared to periodate and PINO. Recently, number of the studies conducted at the nano level has been increasing. This nanocellulose modification was successfully accomplished with nanocellulose production in the nanoscale dimensions. As a result of this study, when the modified nanocelluloses were examined in terms of their chemical and morphological properties, it has been determined that the chemicals used during the treatment had different effects on the nanocelulose. In the light of finding, it has been evaluated that this study will contribute to the literature.