Kızılırmak deltasında yetiştirilen Anadolu mandalarının PRL, CSN3 ve PIT-1 genleri bakımından genotiplerinin PCR-RFLP yöntemi ile belirlenmesi
Genotyping of PRL, CSN3 and PIT-1 genes in Anatolian water buffalos reared in Kizilirmak delta by PCR-RFLP
  1. Tez No: 406153
  2. Yazar: EMİNE TOPARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Manda sütü mandalardan elde edilen en önemli verim karakterlerinin başında gelmektedir. Süt verimi ve kalitesi ile ilgili özellikleri kontrol eden genler poligenik yapıda olup, çok sayıda gen tarafından kontrol edilmektedir. Bu genlerden PRL, CSN3 ve PIT-1; süt verimi, kalitesi ve sütün ürüne işlenmesi üzerinde en etkili olduğu bildirilen genlerdir. Bu çalışmada Samsun ili Kızılırmak Deltası'nda Anadolu mandası yetiştiriciliği yapan işletmelerden alınan 35 Anadolu mandası kan örneği; PRL, CSN3 ve PIT-1 genlerinin belirli lokusları bakımından Polimeraz Zincir Reaksiyonu-Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile genotiplenmiştir. Araştırma sonucunda örneklerde PRL GG homozigot, CSN3 BB homozigot, PIT-1 BB homozigot olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar çalışılan genotiplerin PRL ve PIT-1 ilgili lokusu bakımından düşük, CSN3 lokusu bakımından ise yüksek verim karakterine sahip alleller bakımından homozigot olduğunu ortaya koymuştur. Bölgedeki manda popülasyonunun genetik bir darboğaza sürüklenmesini önlemek, uygulanacak ıslah programları için gerekli genetik çeşitliliği ortaya çıkarabilmek için daha geniş çaplı, daha fazla hayvanda ve derinlemesine bir popülasyon tarama çalışmasına ihtiyaç bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Buffalo milk is one of the most important production characteristics of buffalo. The genes that control milk yield and quality characteristics, are in polygenic structure and controlled by many genes. Some of these genes; PRL, CSN3 and PIT-1 are reported to be effective genes on milk yield, milk quality and have some advantages on processing of milk products. In this study, 35 samples of Anatolian buffalo from the buffalo farms in Kızılırmak Delta in Samsun province were genotyped using Polymerase Chain Reaction-Restriction Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP) method in terms of PRL, CSN3 and PIT-1 genes specific loci. The results show that all the samples are identified as in homozygous genotype in terms of PRL as GG, CSN3 as BB, and PIT-1 as BB. These results revealed that the studied genotypes showed homozygous structure for poor yield related alleles in PRL and PIT-1 loci but high yield related allele in CSN3 locus. It was concluded that there is need for more extensive and in depth population surveys to avoid drift of buffalo populations to a genetic bottleneck and to reveal the genetic diversity necessary for the future breeding programs in the region.