Gelişme dönemlerine göre Bituminaria bituminosa L. genotiplerinde verim ve kalite özelliklerinin değişimi
Changing of yield and quality properties of Bituminaria bituminosa L. genotypes according to growth phases
  1. Tez No: 406163
  2. Yazar: FATİH KUMBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Samsun, Sinop ve Kastamonu illerinden toplanmış 25 adet Bituminaria bituminosa genotipinin farklı gelişme dönemlerindeki (büyüme başlangıcı, sap uzaması, tomurcuklanma, çiçeklenme ve tohum bağlama) bazı morfolojik özellikleri, kuru ot verimi, elde edilen otun ham protein, ADF, NDF ve bazı mineral madde içerikleri ile sindirilebilirliğinin belirlenmesi amacıyla 2014 yılında yürütülmüştür. Değişik ekolojik özellik gösteren yerlerden toplanan Bituminaria bituminosa genotiplerinin farklı gelişim dönemlerinde ortalama bitki boyu, 26.32 – 118.65 cm, ortalama bitki kuru ağırlığı, 58.40 – 205.07 g/bitki, ortalama yaprak oranı % 30.84 –78.47 olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmada farklı gelişme dönemlerinde genotiplerin ortalama ham protein oranı %7.28 – 23.41, ortalama ADF oranı % 19.80 – 47.14, ortalama NDF oranı %27.37 – 56.38, ortalama nispi yem değeri (NYD) %86.08 – 249.75 olarak tespit edilmiştir. Değişik ekolojik özellik gösteren yerlerden toplanan Bituminaria bituminosa genotiplerinin farklı gelişim dönemlerinde mineral madde içerikleri yönünden, ortalama kalsiyum oranı % 1.30 – 1.87, ortalama magnezyum oranı % 0.35 – 0.40, ortalama fosfor oranı % 0.18 – 0.40, ortalama Ca/P oranı % 3.42 – 7.98, ortalama K/Ca+Mg oranı % 0.29 – 1.58 ve ortalama potasyum oranı % 0.51 – 2.59 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the changes of hay yield, crude protein, ADF, NDF and some mineral items and its digestibility depending on the phases of plant growth of 25 Bituminaria bituminosa genotypes picked up from Samsun, Sinop and Kastamonu provinces in 2014. In the Bituminaria bituminosa genotypes average plant height, hay yield, hay yield were, respectively 26.32 – 118.65 cm, 58.40 – 205.07 g/plant, 59.87 –78.47%. In this study, average crude protein rate was found to be 7.28 – 23.41%, average ADF rate was found to be 19.80 – 47.14 %, average NDF rate was found to be 27.37 – 56.38 % and average relative feed value was found to be 86.08 – 249.75. In the Bituminaria bituminosa genotypes collected from different places average calcium proportion changed between 1.30 – 1.87 %, average magnesium ratio changed from 0.35 to 0.40 %, average phosphor rate changed between 0.18 –0.40 %, average Ca/P proportion changed between 3.42 – 7.98, average K/Ca+Mg proportion changed from 0.29 to 1.58 and average potassium rate changed between 0.51 – 2.75 %.