Deprem taban yalıtımı modellemeleri için sonlu eleman türleri ve uygulama özellikleri
Finite element types for modelling seismic base isolation and application particularities
- Tez No: 406167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ TUHTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yapı sistemlerinin deprem dayanımını arttırması bakımından inşaat teknolojisindeki en yeni gelişmelerden biri sismik izolasyon teknolojisidir. Sismik izolasyon yönteminde amaç zemin ile yapının tabanı arasına esnek enerji sönümleyici elemanlar yerleştirerek zeminden yapıya aktarılan deprem kuvvetlerinin azaltılmasıdır. Sismik taban yalıtım yöntemi, yapıların depremlere karşı korunması için geliştirilmiş olan en etkin yöntemlerden birisidir. Depremlerden sonra işlevlerini sürdürmeleri gereken köprüler, hastaneler gibi yapılar ve nükleer güç santralleri, müzeler gibi özel Yapılar için yöntemin uygulanmasının getireceği ilave maliyet önemsenmemelidir. Bu çalışmada, sismik izolasyon tanımı yaparak kullanılan sistemler incelenerek ve bu sistemlerin modellenmesi üzerine durularak betonarme 4 katlı bir binasi sismik izolasyon olmadan ve sismik izolasyon durumda ETABS sonlu eleman yazılımla analiz edilerek yanal ötelenmeler, eğilme momentleri ve yapı doğal periyodunun aldığı değerler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic isolation technology is one of the novel developments in the construction technology to increase the earthquake resistance of structural systems. The objective of seismic isolation technique is to reduce the seismic force transmitted from the soil to a structure by inserting flexible and dissipative elements below foundation of structure.Seismic base isolation method is one of the most efficient methods that have been developed for the protection of structures against earthquakes. For bridges and hospitals which müst continue their functions after earthquakes and for special structures such as nuclear power plants and museums, the additional cost due to the application of the seismic base isolation system is not taken into consideration. In this study, by explaining the definition of the seismic isolation system used and these systems with emphasis on modeling of a building of 4 floors without concrete seismic isolation system and with seismic isolation by ETABS program finite element analyzed , the lateral displacements, bending moments ve with values of structural periods have been determined.