Supplying water from göksu basin to gazi̇antep in order to meet future drinking water demand
Gazıantep ili müstakbel ıçme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla göksu havzasından su temıni
  1. Tez No: 406213
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAĞAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma Gaziantep ilinin 2050 yılında, mevcut kaynaklarının yetersiz kalacağı düşünülerek, göksu havzasından su temini sağlanmasını, bilimsel bir perspektifle incelenmiştir. Su miktarı dikkate alındığında, 98 milyon m3 suyun yetersiz kalacağı ve şimdiden önlem alınmadığı takdirde ilerleyen yıllarda sorunlar yaşanacağı öngörülmektedir. Nüfus hesaplama metodları kullanılarak Gaziantep ilinin 2050 yılı nüfusu 3 000 000 olarak hesaplandı. D21A262 numaralı düzbağ akım gözlem istasyonundan alınan bilgiler doğrultusunda 12.87 m3/sn. debi ile yıllık 403 milyon m3 suyun Göksu nehrinden sağlanabileceği ve Gaziantep ilinin 2050 nüfus populasyonuna göre yıllık 247 milyon m3 suyu karşılayabileceği görülmüştür. İncelenen barajlardan suyun cazibe ile getirilmesine olanak sağlaması Düzbağ barajını projelendirmeyi uygun kılmıştır. Havzanın hazne hacmi Ripple Metod, GIS ve Sequent-peak analiz yöntemleri kullanılarak sırasıyla 32 milyon m3, 485 milyon m3 ve 251 milyon m3 olarak hesaplandı. Boru basınç kayıpları, uygun boru çapı ve hız Darcy-Weisbach yöntemi kullanılarak hesaplandı. Optimum basınç kaybı 150m, boru çapı 2600 milimetre ve hız 2,6 m/sn olarak bulundu. Bu koşullara uygun boru tipi olarak çelik boru seçildi. İsale hattı belirlenerek su Düzbağ'dan, Gaziantep Hacıbaba su arıtma tesislerine getirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the future domestic water requirement and the potential sources for the city of Gaziantep. The future population (2050) of Gaziantep is calculated as 3 million, thus a number of projection methods estimated the need for drinking water of the city. The discharge data obtained from the flow measurement station (FMS) on the Göksu River suggests that the average annual water amount in the river is around 403 million m3 with an average discharge of 12.87m3/s. In Düzbağ Dam, there will be no or very limited energy cost, which makes Düzbağ dam the most suitable project. The capacity of the reservoir was found to be 32 million m3 by Ripple diagram, while it was estimated to be 251 million m3 by the Sequent-Peak method. The height of the dam is expected to be around 160m corresponding to an elevation of 1190 m above sea level; the storage capacity of the reservoir is estimated to be almost 485 million m3 with GIS. In order to determine the ideal flow velocity and the diameter of the water supply line for the total head available, Darcy-Weisbach method was utilized in the calculations. The total head is chosen to be 150 m; therefore the ideal flow velocity and the pipe diameter are estimated to be around 2.6 m/s and 2600 mm respectively.