Stochastic finite element based reliability analysis of steel fiber reinforced concrete (SFRC) corbels
Çelik lif katkılı betonarme kısa konsolların stokastik sonlu elemanlar yöntemine dayalı güvenilirlik analizi
  1. Tez No: 406212
  2. Yazar: MEHMET EREN GÜLŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADIR CEVIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kısa konsollar yapı sektöründeki önemli yapı elemanlarındandır ve özellikle endüstriyel yapılarda kirişler ve kolonlar ya da duvarlar arasındaki kritik bağlantı bölgesini oluşturmaktadır. Bundan dolayı kısa konsolun mekanik davranışı bulunduğu yapının güvenliğini doğrudan etkilemektedir. Çelik liflerin betonarme kısa konsollarda ikincil donatı olarak kullanımı yük taşıma kapasitesi kaybı olmadan sünekliği sağlaması açısından güzel bir seçenektir. Bu tez çelik lif katkılı betonarme kısa konsolların mekanik davranışını araştırmaktadır. Bu kapsamda, kısa konsollar için detaylı bir araştırma yürütülmüştür. Tez çalışmaları için çelik lif katkılı kısa konsolların Deneysel, Sonlu Elemanlar (SE), Stokastik ve Güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel ve sonlu elemanlar analizleri sonucunda çıkan sonuçlar irdelenmiş ve çelik katkılı kısa konsolların kırılma modları ve çatlak oluşum türlerinin tahmini konusunda kurallar önerilmiştir. Ayrıca, stokastik ve güvenilirlik analizleri sonucunda çelik katkılı kısa konsollar için uygun olasılık dağılımı fonksiyonu, dayanım faktörü ve istatistiksel parametreler (hata faktörü ve değişkenlik katsayısı) önerilmiştir. Tez çalışmaları kapsamında, çelik lif katkılı kısa konsolların yük taşıma kapasitesinin hesabı için sayısal bir formül önerilmiştir. Önerilen model literatürdeki ilgili sonuçlarla iyi bir uyum göstermektedir ve model üzerinde gerçekleştirilen parametrik çalışma modelin çelik lif katkılı kısa konsolların yük taşıma kapasitesi tahmininde güvenli bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Corbels are significant structural elements in construction sector and it is critical connection region between beams and columns or walls, especially in industrial buildings. Therefore its mechanical behavior directly influences the safety of the related structure. Use of steel fiber as secondary reinforcement in reinforced concrete corbels is a good option to achieve ductility without any loss in load carrying capacity. This thesis investigates mechanical behavior of steel fiber reinforced concrete (SFRC) corbels. A detailed research was carried out on SFRC corbels. Experimental, Finite Element (FE), Stochastic and Reliability analyses of SFRC corbels were carried out for the thesis studies. As a result of experimental and finite element analyses, mechanical outputs of SFRC corbels were interpreted and rules were proposed for the prediction of failure mode and crack pattern of SFRC corbels. Moreover, suitable probability distribution function, resistance factor and statistical parameters (bias factor and coefficient of variation value) were proposed as a result of stochastic and reliability analyses. A numerical formulation was proposed for the prediction of load carrying capacity of SFRC corbels in the content of thesis studies. Numerical model exhibit good fit with the results from the literature and parametric studies implemented on the model shows that it can be used for the ultimate load capacity of SFRC corbels safely.