Control of heating in fiber lasers by doping management
Fiber lazerlerde katkılama yönetimi ile sıcaklık kontrolü
  1. Tez No: 406227
  2. Yazar: AMİRA TANDİROVİÇ GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE HATİCE ÖGÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Nadir toprak iyonları katkılı yüksek güç çift kaplı fiber lazerler (YGÇKFL-ler), güncel yüksek güç gereksinimlerini karşılıyor olsa da yüksek termal yüklemeden muzdariptirler. Yüksek termal yükleme, çekirdekte geri dönüşü olmayan zararlara yol açabildiği gibi polimer kaplamalara da zarar vermektedir, çünkü düşük indeksli polimer kaplamalar için kullanılan malzemeler termal yüklere karşı çok hassastır. Bu çalışma termal yük açısından, fiber ortamın doğal ve geometrik özelliklerinin ve pompanın ışın yoğunluk profilinin yanı sıra termal iletken denklemlerini de hesaba katan teorik bir katkılama yönetim analizidir.“Tepe başı”yoğunluk profiline göre çekirdek ve kılıf için elde edilen termal diferansiyel denklemler değişkenleri ayrıştırma metodu kullanılarak çözülmüşlerdir. Türetilmiş ışınsal ve boylamsal diferansiyel denklemler sınır koşullarına göre çözülmüş İkinci Derece Homojen Lineer Diferansiyel ve Değiştirilmiş Bessel Diferansiyel denklemlerdir. Hem çekirdekteki hem de çift katlı kaplamadaki temel dağılım fonksiyonları iki farklı noktada ele alınmıştır: emilim katsayısı sabit ve değişken olduğunda. Bu tezde katkılama yönetim yaklaşımı sadece İterbiyum katkılı sürekli dalga YGÇKFL-ler için sunulsa da, bu yöntemin derece denklemlerinde yapılan değişiklikler ile beraber diğer nadir toprak iyonları ile katkılanmış fiber lazerlerde de uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although high-power double-clad fiber lasers (HPDCFL's), doped by rare-earth ions, can satisfy current extreme power requirements they suffer from a high thermal loading, which could lead to irreversible damages inside the core as well as the polymer coatings of the fiber lasers since the materials used for low-index polymer coatings are very sensitive to high thermal loads. This study is a theoretical analysis of doping management in aspect of thermal load, according to the thermal conductive equations taking into account natural and geometrical properties of the fiber medium as well as pump beam intensity profile. Thermal differential equations, derived for the core and the clad for top hat beam intensity profile, have been solved by separation of variable method. Derived radial and longitudinal differential equations are Second-Order Homogenous Linear Differential Equations and Bessel Differential Equations, respectively, solved in relation to the specific conditions on the boundaries. The thermal distribution functions of both the core and the clad have been considered from two different points: constant and variable absorption coefficients. Although the doping management approach in this thesis is presented just for Ytterbium doped continuous-wave, it is thought that be applicable to the other rare-earth ions.