Development of design methodologies for deployable fabric structures
Açılıp kapanabilir yapılar için tasarım metodolojisinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 406226
  2. Yazar: DERYA BAKBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA, YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada mimari açılıp kapanabilir yapıların bütünleşik tasarım yaklaşımlarına dair genel bir yöntem geliştirilmesini içermektedir. Çalışmanın hedefi, esnek, duyarlı ve uyumlu mimari yapı ve objelerin ortaya çıkarılmasıdır. Bütünleşik tasarım yaklaşımı üç temel alanın mimarlık, yapı mühendisliği ve makine mühendisliği eş zamanlı olarak bir araya gelmesi fikrinden doğmaktadır. Bu üç alanın birbiriyle kesiştiği noktada, henüz keşfedilmemiş ve çağımızın dinamik, esnek ve sürekli değişen ihtiyaçlarına cevap veren fiziksel mimari bulunmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, açılıp kapanabilir yapılar için öngörülen tasarım yaklaşımlarının, yapısal prensiplerin ve uygulama tekniklerinin etkin ve elverişli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research develops a concept for the integrated design methodology of deployable structures in architecture. The goal is to create flexible and responsively adaptable architectural structures and objects. Integrated design methodology arises from the isomorphic convergence of three key elements: Architecture, structural engineering and mechanical engineering. At the intersection of these areas, exists an unexplored physical architecture tuned to address today's dynamic, flexible and constantly changing needs. The results of this study show the effectiveness and the feasibility of the proposed design approaches, structural principles and implementation strategies for deployable structures.