Development of a navier stokes solver for compressible flows on cartesian grids with aerodynamics applications
Kartezyen ağlarda sıkıştırılabilir akışlar için aerodinamik uygulamalarla birlikte bir navier stokes çözücüsü geliştirilmesi
  1. Tez No: 406234
  2. Yazar: EMRE KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İHSAN KUTLAR, PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kartezyen ağlar yapısal olmayan ağ teknolojisi içinde özel bir dal oluşturmaktadır. Karmaşık geometriler için otomatik ağ oluşturma ve bu gibi geometriler etrafında akışın gövde şeklinden ve sayısından bağımsız şekilde benzetim kurmak için özellikle tasarlanmış algoritmalar kullanırlar. Bu doktora tezinde geliştirilen sıkıştırılabilir akış çözücüsüne, kapalı yüzeyler çevresinde ışın-atma yöntemi, kesik hücre uyarlaması ve eğri uyarlaması gibi özel Kartezyen temelli algoritmalar kullanılarak iki- ve üç-boyutlu uyarlanabilir geliştirme/genişleme şema kodları ilave edilmiştir. Kartezyen ağ yöntemlerinin viskoz olmayan akışlarda ortaya ilk çıkışından sonra son on yılda bu teknikler türbülanslı akışlarda sayısız iki- ve üç-boyutlu uygulamanın benzetim kurması için etkili bir şekilde değerlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Bu çalışmada, sıkıştırılabilir viskoz akışlarda çözümleri hassasiyetle ve kolaylıkla gerçekleştirebilmek için iki- ve üç- boyutlu düzensiz geometriler çevresinde mahalli olarak geliştirilmiş, hiyerarşik Kartezyen ağların oluştulması hedeflenmiştir. Kartezyen ağlar, Kartezyen hücrelerinin birbirlerine bağlanmalarını sağlamak için oluşturulan, iki-boyutlu akışlarda dörtlü ağaç; üç-boyutlu akışlarda sekizli ağaç temelli veri yapısı kullanarak üretilmiştir. Hedefler; viskoz olmayan (ideal) akışlarda, düşük Reynolds sayılı viskoz (laminar) akışlarda ve türbülanslı akışlarda otomatik ağ üretimini geliştirmek, yakınsama oranını mahalli zaman adımlaması ve çok katmanlı ağ yöntemleri ile artırmak, en küçük kareler yeniden üretimi ile çözüm uyarlamasını kolaylaştırmaktır. Sonuçta, kullanıcı müdahalesine gerek olmayan, nesne tabanlı FORTRAN programlama dilinde Kartezyen ağ üreticisi temelli akış çözücüsü uygulanmıştır. Kanat profili ve üç-boyutlu kanatların çevresindeki akışlar için Euler denklemleri, Navier-Stokes denklemleri ve Spalart Allmaras türbülans modeli ile Reynolds ortalamalı Navier-Stokes denklemleri çözülmüştür. Literatürde mevcut olan deneysel ve nümerik verilerle çözümler karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cartesian grids constitute a special branch in unstructured grid technology. They use specially designed algorithms to generate automatic grids for complex geometries and to simulate flows around such geometries regardless of the body shape and number of bodies. In this dissertation, implementations of generated two- and three-dimensional adaptive refinement/coarsening scheme codes are appended to the developed compressible flow solver by using special Cartesian-based algorithms, namely Ray-Casting method, cut-cell adaptation and curvature adaptation around closed bodies. After the first appearance of Cartesian grid methods for inviscid flows, these techniques have been efficaciously utilized and developed to simulate numerous two- and three-dimensional applications on turbulent flows in the last decade. In this study, it is aimed to generate locally refined hierarchical Cartesian grids for two- and three-dimensional irregular geometries to provide solutions, which are easy to realize and accurate in the case of viscous compressible flows around such geometries. Cartesian grids are generated by constructing a quadtree based data structure in two-dimensional flows and an octree based data structure in three-dimensional flows for the purpose of connecting the Cartesian cells to each other. The goals are to enhance automatic grid generation, to increase convergence rate with local time stepping and multi-grid methods, to facilitate solution adaptation with least squares reconstruction scheme on inviscid (ideal) flows, low Reynolds number viscous (laminar) flows and turbulent flows. As a result, a“hands-off”, Cartesian grid generator based flow solver is implemented in object-oriented FORTRAN programming language. Euler equations, Navier-Stokes equations and Reynolds Averaged Navier-Stokes Equations with Spalart-Allmaras turbulence closure are solved for the flows around airfoils and wings. The solutions are validated by comparing the results with experimental and numerical data available in literature.